piątek, 26 kwietnia 2019

BESKID ŚLĄSKI

Beskid Sląski stanowi najbardziej na zachód wysuniętą część Beskidów Zachodnich. Położony między doliną Olzy na zachodzie, a Kotliną Żywiecką na wschodzie. Wyniosłe szczyty i grzbiety beskidzkie, pokryte są barwną szatą lasów. Na słonecznych halach rozlegają się pieśni pasterskie i odgłosy dzwonków pasących się owiec i krów, a w dolinach szumią potoki górskie, których krystaliczne wody płyną wśród głazów ku dołom, tworząc mnóstwo kaskad i wodospadów.

Ustroń - widok na pasmo Równicy i Kolej Linowa "Czantoria"; Szczyrk - widok na Kotliną Żywiecką ze zbocza Skrzycznego

Najwyższe szczyty - Skrzyczne (1257 m) i Barania Góra (1220 m) oraz Czantoria (995 m). Na Baraniej Górze znajdują się źródła Wisły. Beskid Śląski cechują duże opady i zaśnieżenie. Znane miejscowości wczasowe Wisła i Szczyrk wraz z Bielskiem-Białą stanowią główne punkty wyjścia na szlaki turystyczne. Jeden z najbardziej uczęszczanych i najlepiej zagospodarowanych turystycznie regionów Polski.

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten niebiesko-żółty wagonik na górnym małym zdjęciu to kolejka linowo-terenowa na górę Żar. Natomiast dolne duże zdjęcie nie wygląda mi na widok Kotliny Żywieckiej. Bardziej wygląda mi to na widok zbiornika wody pitnej w Czańcu oglądany z góry Żar. Ale mogę się mylić, zdjęcie jest niewyraźne. Na jednym z małych zdjęć pokazany jest rynek w Żywcu razem z zabytkową dzwonnicą. Pozdrawiam i gratuluję bardzo ciekawego bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Co do dolnego dużego zdjęcia to taki jest napis na pocztówce.

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)