poniedziałek, 21 sierpnia 2017

BIELSKO-BIAŁA

Miasto na Pogórzu Beskidu Śląskiego i Małego, nad rzeką Białą. Pierwotnie dwa miasta, Bielsko na zach. brzegu rzeki i Biała na wsch. brzegu. W 1951 połączone. Pierwsza wzmianka historyczna o mieście pochodzi z roku 1312.
W środku miasta znajduje się zamek, wielokrotnie przebudowany, ostatni raz w l. 1855-1858 przez Sułkowskich. Obecnie w części zamku mieści się muzeum z działami: historii miasta i ziemi bielsko-bialskiej, tkactwa cechowego i fabrycznego, sztuki polskiej i obcej, etnografii regionu.
W Starym Bielsku, na pn. zach. od śródmieścia gotycki kościół Św. Mikołaja (XIV w.). We wnętrzu polichromia gotycka i renesansowa.
Osiedle Złote Łany – wielki zespół mieszkaniowy w Bielsku-Białej na wzgórzu o tej samej nazwie (380 m n.p.m.). Składa się z ponad stu bloków z wielkiej płyty. Powstał w latach 70. XX w. 


Zamek. Kościół Św. Mikołaja. Kąpielisko miejskie. Dolna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię. Osiedle mieszkaniowe „Złote Łany”

Na szczyt Szyndzielnia prowadzi popularna kolejka linowa. Długość kolejki wynosi 1920 m, różnica wzniesień – 451 m. czas przejazdu 4-osobowymi wagonikami – 13 minut. Z górnej stacji kolejki blisko już (10 minut spacerem) do pięknego, nowoczesnego schroniska na Szyndzielni. Zimą można zjechać do dolnej stacji kolejki położonej w Olszówce dwoma nartostradami.

Wycieczki:

*Do Lasu Cygańskiego
*Na Szyndzielnię (1031 m)
*Na Klimczok (1119 m)
*Do Szczyrku

1 komentarz:

  1. te wielkie blokowiska to wszędzie takie same... za to kolejka linowa przesympatyczna, miałam okazją wjeżdżać nią w zimie na szczyt :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)