niedziela, 5 maja 2019

OKOLICE ŚWIEBODZINA

Niesłysz, Niesulickie Jezioro - jezioro na Pojez. Łagowskim, na pd.-zach. od Świebodzina, na wys. 78 m n.p.m.; pow 497 ha, szer. do 1,7 km, maks. głeb. 35 m. Linia brzegowa b. rozwinięta, kształt nieregularny. Brzegi wysokie, porośnięte lasem iglastym. Pośrodku głównego basenu zadrzewiona wyspa (12 ha).
Przełazy - wieś nad jez. Niesłysz, 11 km na pd.-zach od Świebodzina. Dojazd PKP do stacji Mostki (5 km) i PKS. Ośrodek wczasów dziecięcych mieści się w XIX-wiecznym, neorenesansowym pałacu. Kwatery prywatne, przystań, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, plaża.Lubrza -wieś letniskowa na Pojezierzu Łagowskim, w otoczeniu lesistych wzniesień. Silnie urozmaicony krajobraz, liczne jeziora i rozległe połacie leśne stwarzają wymarzone warunki dla turystyki wędrownej i wypoczynku. Stara osada szlachecka, prawa miejskie w XVI w.
Świebodzin - ratusz renesansowy z 1 poł. XVI w. przebudowany w XIX w. otrzymał neogotycką formę architektoniczną. Założony na planie prostokąta z prostokątną wieżą widokową od zachodu. Wieżę w części górnej wieńczy krenelażowy kołnierz.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam jeździć w okolice jezior :) W majówkę wraz z rodzinką zwiedziliśmy mazury. Udało nam się tracić na pokazy pożarnicze, na których specjaliści prezentowali sprzęt przeciwpożarowy, który obecnie używają strażacy.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)