niedziela, 30 października 2016

ZGORZELEC

Zgorzelec położony jest w południowo-zachodniej Polsce nad rzeką graniczną Nysą Łużycką w województwie dolnośląskim. Krainą historyczną, w której leży Zgorzelec są Górne Łużyce. Od południa miasto otacza zachodni skraj Sudetów - Góry i Pogórze Izerskie, a od północy Puszcza Zgorzelecka. Przez miasto przebiega 15 południk ziemski dzięki czemu w Zgorzelcu słońce zachodzi najpóźniej w Polsce. Miasto Zgorzelec to ważny węzeł komunikacyjny. Decydują o tym 3 przejścia graniczne łączące miasto z sąsiadującym Görlitz w Niemczech. 

1. Kościół pw. św. Bonifacego, 2. Urząd Miasta, 3,4. Zabytkowe kamienice w centrum, 5. Hotel „Pod Orłem”, 6. Most na Nysie Łużyckiej, 7. Słup Dystansowy Poczty Polsko-Saskiej, 8. Most Staromiejski

Kościół p.w. św. Bonifacego z lat 1927-29 jest obiektem jednonawowym, nakrytym dwuspadowym dachem z kwadratową sygnaturką nad szczytem, położonym przy ul. Emilii Plater (blisko dworca PKS).
Zgorzelec posiada ponad 50 zabytkowych kamienic i domów z XVI - XX w., głównie w stylu secesyjnym.
Hotel pod Orłem to dziś jeden z symboli miasta nad Nysą. Wybudowany w latach 1961 – 65 przy głównej ulicy Warszawskiej. Położony w centrum miasta, blisko granicy państwa, dworca autobusowego i kolejowego. Pod jego skrzydłami nocowali m.in. Denis Roussos, Michał Bajor, Krystyna Giżowska, zespół pieśni i tańca Mazowsze, Krzysztof Krawczyk i wiele innych sław. 

Atrakcją Placu Pocztowego jest słup dystansowy poczty polsko-saskiej. Słup stoi naprzeciwko nowego Mostu Staromiejskiego, ma około 5 m wysokości i kształt ostrosłupa na cokole. Trzon ozdobiony jest herbami Saksonii, Polski i Litwy, monogramem króla Augusta Mocnego i napisami podającymi odległości w milach pruskich (1 mila = 7500 m) do najważniejszych miast regionu.

2 komentarze:

  1. Tam mnie jeszcze nie było. Trzeba się będzie kiedyś tam wybrać. Analizując mapę, można tam zorganizować dwu-, trzydniowy wypad.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie byłam w Zgorzelcu, ale o dziwo kojarzę tę pocztówkę, gdyż widziałam ją już gdzieś kiedyś :) Słup dystansowy brzmi dość intrygująco! Szczególnie te herby mogą być ciekawe. Chociaż w sumie odległości wyrażone w milach pruskich także.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)