niedziela, 3 lipca 2016

TARNOBRZESKIE

Obszar 6,2 tys. km². Duże złoża siarki odkryte w 1953 roku zadecydowały o rozwoju przemysłowym tego regionu. Oprócz kopalni i zakładów przerobu siarki, istnieje tu przemysł hutniczy (Stalowa Wola), maszynowy, rolno-spożywczy. W Ćmielowie – słynna w kraju i za granicą fabryka porcelany. Atrakcją turystyczną jest zabytkowy i pięknie położony Sandomierz, renesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, pozostałości wspaniałego XVIII-wiecznego zamku w Ujeździe, kolegiata romańska z XII w. w Opatowie oraz zabytkowe zespoły klasztorne w Kurozwękach, Rytwianach i Klimontowie. W lasach janowskich – Porytowe Wzgórze z pomnikiem w miejscu największej stoczonej w Polsce bitwy partyzanckiej z wojskami hitlerowskimi.

2 komentarze:

  1. Fajne tereny, które swego czasu dość często odwiedzałem. Ostatnio byłem tam w ubiegłym roku. Po złożach siarki została tylko drużyna piłkarska Siarka. A i jeszcze piękny Zalew Machów zwany Jeziorem Tarnobrzeskim.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała pocztówka, w stylu, który bardzo ostatnio mi się podoba. :) Chętnie wybrałabym się w te strony na wycieczkę.
    Pozdrawiam. :)
    letters-to-danka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)