czwartek, 16 czerwca 2016

ZABYTKI ZIEMI LUBUSKIEJ

Żary – zabytkowy zespół architektoniczny przy placu Kościelnym. Architektoniczna dominantą tego zespołu jest strzelista gotycka budowla kościoła parafialnego. Tuż obok kościoła stoi dzwonnica. Włączona ongiś w obręb obwarowań pełniła funkcję baszty obronnej. Gotycka, z przełomu XIV/XV wieku, zwieńczona hełmem z XVII w., wysoka na 28 m. W północnej stronie placu kościelnego stoją w zabudowie zwartej renesansowe domy, zbudowane w XVI w.
Łagów Lubuski położony malowniczo na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami, wśród lesistych wzniesień morenowych, przy linii kolejowej Toporów-Międzyrzecz. Nieprzeciętne walory turystyczno-wypoczynkowe nadały tej miejscowości miano „Perły Ziemi Lubuskiej”. Zamek joanitów w Łagowie zbudowany został na planie zbliżonym do kwadratu. Gotycki z późnogotyckimi obwarowaniami, w północnym narożniku 35-metrowa wieża (widok na okolicę).

Zespół ozdób ze złota, brązu i szkła, znaleziony na grodzisku w Wicinie; 2 poł. V w. p.n.e. Żary – gotycki zespół z XIII-XIV w.; kościół farny, domy mieszkalne, baszta obronna przebudowana na dzwonnicę. Łagów – gotycki zamek z XIV w. przebudowany w XVIII i XIX w.. Sulechów – ratusz, XIV i XVI w. Strzelce Krajeńskie – mury obronne z Basztą Czarownic, XIV-XV w
 
Sulechów- ratusz zbudowany prawdopodobnie na pocz. XVI w stylu renesansowym. Na elewacji wieży ratuszowej znajdują się tablice upamiętniające pobyt w Sulechowie Fryderyka Chopina jesienią 1828 r.
Strzelce Krajeńskie zaraz po lokacji średniowiecznego miasta, w latach 1272-1290, otoczono murami obronnymi. Do dzisiaj zachował się pierścień murów o długości 1640 metrów i zróżnicowanej wysokości od 3 do 8 metrów z Bramą Młyńską, Basztą Czarownic oraz 36 półotwartymi basztami łupinowymi.

2 komentarze:

  1. Strzelce Krajeńskie, Strzelce Krajeńskie... coś mi dzwoni, ale nie wiem w którym kościele. Mam wrażenie, że kogoś stamtąd znam. Co do Ziemi Lubuskiej to przypadł mi do gustu Łagów i myślę, że chciałabym go odwiedzić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak przejemnie zobaczyc swoje okolice :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)