czwartek, 9 czerwca 2016

OPINOGÓRA

Wieś niedaleko Ciechanowa, niegdyś własność książąt mazowieckich. Znajduje się tu zespół romantyczny – zameczek neogotycki, kościół, cmentarz, park.

Neogotycki pałacyk z XIX w. hrabiów Krasińskich obecnie Muzeum Romantyzmu
Pomnik Zygmunta Krasińskiego twórcy „Nie-Boskiej komedii”, „Irydiona”
Jedno z wnętrz pałacyku

Według pierwotnych planów miał to być pawilon ogrodowy wypełniony pamiątkami narodowymi, wzorowany na „Domu Gotyckim” w Puławach. Pierwsze wzmianki o pałacu pochodzą z 1828 r. Całkowicie zakończono budowę w 1843 r. i wówczas ofiarowany on został przez gen. Wincentego Krasińskiego Zygmuntowi i jego żonie Elizie jako ślubny prezent. W końcu XIX w. pałac przebudowano. Podczas działań wojennych w 1914 r. budynek został uszkodzony. Wskrzeszony z ruin i popiołów w latach 1958-1961 stał się siedzibą Muzeum Romantyzmu, miejscem szczególnego kultu poety i jego epoki, promieniującym na całą okolicę.

Portret Zygmunta Krasińskiego wg Ary Scheffera

3 komentarze:

  1. Podoba mi się ten pałacyk i aż dziwne, że nigdy o tej lokalizacji nie słyszałam. Chociażby na lekcjach języka polskiego w liceum, podczas omawiania utworów Krasińskiego. No cóż, czego nie dowiedziałam się w szkole, to na pewno dowiem się z życia i pocztówek ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi tak samo, jak Kindze, podoba się ten pałacyk :). Ma interesujący kształt i w sumie nie przypominam sobie, abym widziała coś na podobę tego :).

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny i jakże romantyczny, aż się prosi aby usiąść tam na ławeczce i zanurzyć się w lekturze ...oczywiście najlepsza będzie poezja.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)