piątek, 3 czerwca 2016

CIECHANÓW

Warto odwiedzić Mazowsze, krainę melancholijnych równin, ciekawej przeszłości, pooddychać klimatem małego miasteczka. Ciechanów, położony 100 km na północ od Warszawy, jest bardzo starym miastem (pierwsza wzmianka pisana pochodzi z XI w.) Dogodne położenie geograficzne sprzyjało rozwojowi miasta jako ośrodka administracyjno-gospodarczego.

Muzeum Okręgowe w Ciechanowie.
Zamek ciechanowski, wybudowany nad rzeką Łydynią w XIV w. przez księcia mazowieckiego Siemowita III, na niedostępnym terenie, otoczony fosą ze zwodzonym mostem miał za zadanie ochraniać miasto przed wrogiem. Znaczenie zamku zmalało z chwilą zastosowania nowych technik wojennych, użycia prochu. 

Opuszczone mury stały się źródłem natchnienia dla poetów i pisarzy. Bywali tu: Zygmunt Krasiński, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka. Henryk Sienkiewicz w swojej znakomitej powieści „Krzyżacy” umieścił na dziedzińcu tego zamku pojedynek Zbyszka z Bogdańca z Rotgierem. Obecnie na dziedzińcu zamkowym odbywają się koncerty muzyczne, imprezy folklorystyczne i przedstawienia teatralne.

Zamek książąt mazowieckich. Park im. Jarosława Dąbrowskiego. Widok z wieży kościoła farnego. Kościół NMP. Ratusz

Farska Góra jest historyczną kolebką Ciechanowa. Na sąsiednim południowym wzgórzu warto obejrzeć kościół farny wzniesiony w połowie XIV wieku. Świątynia jest typowym przykładem tzw. gotyku mazowieckiego. Liczne tablice przypominają o tragicznych i chlubnych chwilach z życia miasta.

Osiedle Aleksandrówka.

Funkcję centrum handlowo-usługowego pełni w mieście ulica Warszawska. Jest to nie tylko miejsce dokonywania zakupów, ale też ulubione miejsce przechadzek ciechanowian. Ciechanów to miasto młodych ludzi. Znajduje się tu kilka szkół średnich, licea ogólnokształcące, a także szkoły pomaturalne oraz Kolegium Języków Obcych. Młodzi ludzie są inicjatorami wielu imprez kulturalnych i rozrywkowych.

1 komentarz:

  1. O Ciechanowie słyszałam już wielokrotnie, ponieważ z tamtych okolic pochodził mój były już chłopak i często opowiadał mi o okolicznych miejscowościach i atrakcjach. Pocztówek z Ciechanowa jednak żadnych nie posiadam w kolekcji, a szkoda bo ta z zamkiem jest świetna :)
    No i "Krzyżaków" jeszcze nie przeczytałam. Niestety jestem do tyłu z klasyką :/

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)