sobota, 5 marca 2016

WENECJA

Niewielka wieś malowniczo położona między trzema jeziorami: Biskupińskim, Weneckim i Skrzynka. Nazwa miejscowości pochodzi od malowniczego położenia między jeziorami. Wprowadził ją prawdopodobnie kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, który także wzniósł tutaj w końcu XIV w. murowany zamek.

Muzeum Kolei Wąskotorowej – Oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, z unikatową na skalę europejską kolekcją parowozów, lokomotyw, drezyn, wagonów i urządzeń technicznych kolei o szerokości 600 mm

U podnóża zamku znajduje się założone w r. 1972 jedyne w Polsce Muzeum Kolei Wąskotorowych. Na terenie stacji przy zbudowanej w r. 1894 linii kolei Żnin-Ośno zgromadzono szereg cennych eksponatów związanych z tym coraz rzadszym dziś rodzajem kolejnictwa. W budynku stacyjnym mieści się stylowa poczekalnia i kasa biletowa, obok - liczne urządzenia stacyjne, znaki drogowe, zwrotnice i rogatka. Główną atrakcję stanowi skład pociągu z różnego rodzaju wagonami i parowozem zbudowanym w r. 1911. Ruchomym eksponatem muzeum jest pociąg osobowy kursujący w okresie letnim ze Żnina do Gąsawy.

Pocztówkę otrzymałem od Przemka z bloga Gwidonem przez Polskę...


13 komentarzy:

 1. Jak zobaczyłem tytuł posta, to od razu pomyślałem jak wygląda pocztówka. Kiedy przeczytałem, że to wieś w Polsce, to od razu skojarzyło mi się z Ameryką koło Olsztyna :D
  W swojej kolekcji nie posiadam ani jednej pocztówki przedstawiającą kolej, bo takowych znaleźć nie mogę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A koło Suwałk jest jeszcze Szkocja i Szwajcaria:)

   Usuń
  2. w Wielkopolsce jest też Bagdad a niedaleko Gdyni Kosowo :D

   Usuń
 2. Mmmmmm <3! Coś co tygryski lubią najbardziej :). Mam gdzieś pocztówkę z jedną z lokomotyw :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Wenecja kojarzy mi się z dzieciństwem, gdyż moja przyjaciółka z tamtych lat często jeździła tam do rodziny. Póki co byłam tylko we włoskiej Wenecji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie byłem jeszcze w żadnej Wenecji, ale pocztówki mam z obu:)

   Usuń
  2. A ja nie mam z żadnej :D

   Usuń
 4. Ciekawe, nawet nie wiedziałam iż mamy polską Wenecję, kolejki wąskotorowe są bardzo popularne w Anglii, tak wiec mogę się założyć iż w tym muzeum Anglicy dość często są stałymi gośćmi , tutaj pełno swoistych klubów zrzeszających amatorów tej dyscypliny. Mężczyźni niemal wielopokoleniowo się tym zajmują a publiczność swietnie się bawi, najwieksza radość dla dzieci, tym bardziej cieszy mnie fakt iż takie miejsca są zachowane i w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muzeum jest na mojej liście do odwiedzenia, ponieważ uwielbiam tematykę kolejową i mam słabość do pociągów, szczególnie właśnie tych starych. nie miałam natomiast pojęcia, że znajduje się tam również zamek więc tym bardziej z chęcią odwiedzę tę miejscowość, bo zamki to moja druga miłość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek w Wenecji jest vis a vis Muzeum Wąskotorówki. Polecam szczególnie przejażdżkę kolejką :) Super sprawa :) A przysłowiowy rzut beretem od Wenecji jest Biskupin :)

   Usuń
 6. Byłam i we włoskiej Wenecji, i w tej polskiej. Wybraliśmy się tam w podstawówce na wycieczkę szkolną. Zahaczyliśmy także o Gniezno i Biskupin. Chyba nawet jechaliśmy kolejką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam okazję być i bardzo podoba mi się to miejsce, choć z włoską Wenecją ma mało wspólnego :D bardzo ładna pocztówka!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)