sobota, 12 marca 2016

REJOWIEC

Rejowiec – wieś gminna położona położona w kotlinie wśród wzgórz kredowych we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Odległa 62 km na południowy wschód od Lublina i 229 km na południowy wschód od Warszawy. Obok przepływa rzeka Rejka, dopływ Wieprza. 


Początki Rejowca sięgają XVI wieku i związane są z osobą Mikołaja Reja, który w 1542 roku założył tu wieś Sawczyn. Miejscowość bardzo szybko się rozrosła i już 5 lat później, tj. w roku 1547 uzyskała od króla Zygmunta I Starego przywilej lokacyjny, nadający prawa miejskie i nazwę Rejowiec. Z inicjatywy Mikołaja Reja powstaje tu silny ośrodek kalwiński. Zbór kalwiński przetrwał do 1700 roku. Mikołaj Rej poza działalnością gospodarczą i polityczną był przede wszystkim poetą. Zmarł w roku 1569 i pochowany został w Rejowcu. Niestety dziś trudno ustalić miejsce pochówku jak również zlokalizować położenie zboru kalwińskiego.

Wygrana (27 pocztówek, album i zakładki) w konkursie Pasażerkowe 5 urodziny

 

5 komentarzy:

 1. Piękna pocztówka, dobrze, że zrobiło się cieplej. Od razu zaczęłam myśleć o tegorocznych podróżach i nowych pocztówkach przywiezionych z tych miejsc. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O! Kolejna ciekawa miejscowość o której nigdy wcześniej nie słyszałam. Gratuluję wygranej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa widokówka :). Rejowiec kojarzę ze zdjęć kolejowych wrzucanych na różne fora, o ile to jest ten Rejowiec :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem musiał być to Rejowiec Fabryczny, znaczący węzeł kolejowy. Odległość pomiędzy Rejowcem a Rejowcem Fabrycznym wynosi 4 kilometry.

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)