sobota, 27 lutego 2016

CHOROSZCZ

Miasto położone u ujścia rzeki Chroszczanki (zwanej także Horodnianką) do Narwi. Oddalone od Białegostoku o 12 km. Narew w pobliżu Choroszczy tworzy wyspy i rozlewiska. Choroszcz otrzymała prawa miejskie 1507 r. od Zygmunta Starego. W mieście duży Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych utworzony w 1930 r. na terenie zajmowanym uprzednio przez fabrykę włókienniczą Moesa. Obok znajduje się wspaniały ongiś park francuski. Miejscowość o dużym znaczeniu dla krajoznawstwa, z interesującymi zabytkami.

Póżnobarokowy kościół z II połowy XVIII wieku. 
Cerkiew prawosławna p. w. Matki Bożej Opieki (II połowa XIX w.). 
Fragment Rynku 11 Listopada – widoczne parterowe domy z XIX w. 
Barokowa letnia rezydencja Branickich (połowa XVIII w.), obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Kościół z 1756 r. murowany, barokowy, stanowiący część zespołu klasztornego dominikanów. Jest on otynkowany na biało, orientowany z wieżą na rzucie prostokąta od zachodu i kryptą grobową pod prezbiterium. Ufundował go J. K. Branicki. Wnętrze trójnawowe, ołtarze również barokowe; piękna polichromia wnętrza wykonana pod kierunkiem prof. Wiktora Zina.
Cerkiew prawosławna zbudowana została w 1877 r. na planie krzyża greckiego, w stylu neobizantyjskim. Na przecięciu krzyża niewielka kopuła, na której znajduje się aż 5 wieżyczek z krzyżami.
Pałac w stylu barokowym wzniesiono na wyspie w latach 1757-59. Jest to budynek piętrowy, prostokątny. Dach bardzo wysoki, czterospadowy, nie łamany, z lukarnami i dwoma kominami. W pałacu jest obecnie muzeum XVIII-wiecznych reprezentacyjnych wnętrz mieszkalnych, wykorzystywany jest także jako pałac ślubów. Znajdują się w nim meble, stare zegary, rzeźby, obrazy, porcelana polska i obca.

3 komentarze:

 1. Jak często obecnie palace są wykorzystywane jako sale ślubne. W sumie dla kogoś lubiącego takie wnętrza, to musi być coś niezwykłego :) Podoba mi się ta cerkiew, jeszcze żadnej na żywo nie widziałam. Ogród francuski? To musiało być piękne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 2. To musi słono kosztować, taki ślub w pałacu, ale można poczuć się jak księżniczka :D Bardzo ładna pocztówka!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pałacyk letni Branickich lata świetności ma za sobą. Może kiedyś zajmą się tym miejscem włodarze Podlasie. W opłakanym stanie jest pałacowy park, a przecież kiedyś było to iście monarsze miejsce.
  Hmm, pierwszy raz czytam, że w pałacu w Choroszczy znajduje się Pałac Ślubów. Sesje zdjęciowe owszem tak, ale śluby?
  Pałacem Ślubów jest znajdujący się w Białymstoku inny pałacyk Branickich tzw.gościnny, ale może i w Choroszczy mają miejsce przysięgi małżeńskie.
  Muszę to sprawdzić.
  Pozdrawiam z Podlasia/Suwalszczyzny.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)