sobota, 20 lutego 2016

ŚNIARDWY

Największe polskie jezioro, o powierzchni zwierciadła wody ok. 11340 ha i głębokości maksymalnej 23,4 m. Długość linii brzegowej jeziora 91,4 km. Kształt jeziora przypomina trójkąt równoramienny o wierzchołkach skierowanych na zachód, południe i wschód. Linia brzegowa jest dość dobrze rozwinięta; tworzy liczne pólkoliste zatoki Brzegi są w większości wysokie, w południowej części porośnięte lasami Puszczy Piskiej. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy – Pajęcza i Czarcia oraz dwa duże półwyspy: Szeroki Ostrów i Kaczor.

Jezioro Śniardwy, Wyspy Czarcia i Pajęcza, Płw. Szeroki Ostrów

Jezioro i jego brzegi to ostoja ptactwa wodnego. Liczne są tu liczne gatunki mew, kormorany i czaple, a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć sylwetkę największego polskiego ptaka – orła przedniego. Wody Śniardw to raj dla miłośników wędkarstwa, którzy mogą liczyć na złapanie tutaj ryby swojego życia. Specyfiką j. Śniardwy są częste i gwałtowne zmiany warunków pogodowych. 
Przez jezioro prowadzą dwa szlaki żeglowne: 
- Mikołajki-Okartowo, 
- Mikołajki-Pisz, którym można dopłynąć do Zalewu Zegrzyńskiego w okolicach Warszawy.

Pocztówkę otrzymałem od Joanny w ramach wymiany między blogerami:)

15 komentarzy:

 1. Ooo coś dla mnie :). Lubię takie wodne klimaty :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta kartka jest przepiękna i uprzejmie jej zazdroszczę! W ogóle uwielbiam kartki z Mazur. Tak jak nie lubię widoków z lotu ptaka, to jeziora mazurskie widziane z tej perspektywy zawsze mnie zachwycają!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładna kartka zrobiona w dobrej perspektywie. Pamietam moja wyprawę na Mazury,mieszkaliśmy w Mikołajkach,wszędzie jeździłyśmy autostopem i wszystko było przeraźliwie drogie,w sam raz dla niemieckich studentów a nie biednych studentek. Mazury są naprawdę piękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikołajki nastawione są na niemieckich turystów, nawet są niemieckie msze w kościele w okresie letnim.

   Usuń
 4. Kocham wodę i dla mnie ta pocztówka jest p r z e p i ę k n a :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pocztówka prezentuje się znakomicie! Bardzo egzotycznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna jest ta pocztówka. Bardzo lubię kartki, na których jest dużo wody,a te wysepki dodają uroku. Nigdy nie byłam na Mazurach! Z takiej perspektywy to aż chciałoby się je oglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale piękny widok! :) Mimo iż boję się wody to chętnie bym się tam wybrała :D

  OdpowiedzUsuń
 8. jak ogólnie wody nie lubię, ponieważ jej się boję, tak uwielbiam zdjęcia i pocztówki przedstawiające jeziora. tę posiadam chyba nawet w swoich zbiorach i bardzo ją lubię. ostatnio doszłam nawet do wniosku, że wypadałoby się w końcu zapoznać bliżej z Mazurami, bo do tej pory byłam tylko na festiwalu w Węgorzewie i to by było na tyle, jeśli chodzi o moją znajomość tych terenów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkasz nad morzem, a boisz się wody? :) Myślę, że znajomość z Mazurami trzeba zacząć od Mikołajek lub Giżycka.

   Usuń
 9. Nigdy nie byłam na Mazurach, chciałabym się tam wybrać ;) Pocztówka bardzo mi się podoba, aż chciałoby się teraz znaleźć nad taką wodą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz koniecznie tam się wybrać, bo Mazury to cud natury!

   Usuń
 10. Widok jest niesamowity! Gratuluję takiej pięknej zdobyczy!

  OdpowiedzUsuń
 11. od jakich dwóch lat kocham jeziora, jeżdżę regularnie na pojezierze łęczyńsko - włodawskie, niestety na Mazury mam za daleko
  Pocztówka piękna :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)