sobota, 21 listopada 2015

ŚWIERKLANIEC

Świerklaniec położony jest w północno-wschodniej części Wyżyny Śląskiej w sąsiedztwie Tarnowskich Gór, w dolinie rzeki Brynicy. Leży ok. 30 km od Katowic. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa “świerk”, a nawiązuje do rosnącego na tych terenach lasu świerkowego, w którym okoliczni mieszkańcy chronili się przed niebezpieczeństwami. Świerklaniec posiada swój własny herb, jest to wizerunek trzech drzew, dwóch zielonych świerków i pośrodku drzewa liściastego, zielonej murawy i białego tła. 

Park
kościół „Monbijou” (1895-1897 r.)
staw parkowy
Pałac Kawalera (1903-1906 r.)
fontanna „Trzy Gracje”/
  
Park w Świerklańcu 
Park o powierzchni 154 ha położony jest we wschodniej części Świerklańca. Ma on powierzchnię 154 ha. Występują tam 120-letnie dęby, sosny wejmutki i wiele cennych gatunków drzew. W centralnej części parku, nad dużym stawem, zachował się niewielki symetryczny ogród. 
Kościół Monbijou” 
Kościół neogotycki w parku w Świerklańcu wzniesiono w latach 1895 - 1897. Był on wzorowany na kościele berlińskim Monbijou. W kaplicy grobowej przy kościele pochowany został między innymi książe Guido von Donnersmarck. 
Pałac Kawalera 
Powstał w latach 1903 - 1906 jest dziełem architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II. 
Fontanna 
Dzieło Fremieta. Wzorowana jest na podobnej fontannie znajdującej się na terenie paryskiego obserwatorium astronomicznego. Rzeźba ta przedstawia trzy gracje trzymające kulę ziemską. Fontanna jest usytuowana pośrodku głównego basenu.

Pocztówkę otrzymałem od Sabinkiw ramach wymiany między blogerami:)

10 komentarzy:

 1. Też mam pocztówkę z tego iejsca, choć nigdy tam nie byłam

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nigdy nie słyszałam o tej miejscowości. Lubię parki i pałace, dlatego z chęcią odwiedziłabym to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. trochę wstyd przyznać, ale przez rok mieszkania w Katowicach ani razu tam nie byłam. chyba lepiej już w ogóle nie przyznawać się, że tam mieszkałam, bo zamiast zwiedzać wszystko jak leci to ja latałam non stop w góry tylko :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu Świerklaniec to tylko wieś (wprawdzie z herbem). Trudno wymagać, abyś odwiedzała wszystkie wsie w okolicy Katowic :D

   Usuń
  2. ale to nie byle jaka wieś! wieś z pałacem i ogrodem, o którym nie raz słyszałam. więc mimo wszystko trochę wstyd :D

   Usuń
 4. Obecnie mieszkam pod Krakowem ale całe dzieciństwo spędziłam na Śląsku.Wyprawy do świerklanieckiego parku stanowiły zwykle atrakcję weekendową.Pamiętam stare drzewa i mnóswo przestrzeni.To dobrze, że Śląsk posiada takie miejsca:)) Miło było przeczytać o miejscach, w których często bywałam w dzieciństwie:)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Obecnie mieszkam pod Krakowem ale całe dzieciństwo spędziłam na Śląsku.Wyprawy do świerklanieckiego parku stanowiły zwykle atrakcję weekendową.Pamiętam stare drzewa i mnóswo przestrzeni.To dobrze, że Śląsk posiada takie miejsca:)) Miło było przeczytać o miejscach, w których często bywałam w dzieciństwie:)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podzielenie się swoimi wrażeniami z pobytu w Świerklańcu. Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Podoba mi się ten herb, jest taki charakterystyczny i w ogóle ładnie się prezentuje. Nigdy nie słyszałam o tej miejscowości, ale i nazwa nie wydaje mi się zbyt łatwa do zapamiętania ;) Super, że masz stamtąd pocztówkę, bo dzięki temu mogłam się dowiedzieć o tym miejscu :)!

  OdpowiedzUsuń
 7. Obecnie jestem mieszkanką Świerklańca.Mieszkałam w dużym mieście, a można powiedzieć uciekłam na wieś. Świerklaniec wkomponował się w otoczeniu miast, jest taką enklawą spokoju. Tuż obok przecież duże miasto Tarnowskie Góry i Piekary Śląskie. Najciekawsza, choć i tragiczna jest historia pałacu w Świerklańcu. To co widzicie na pocztówce to zaledwie pozostałości po świetności tego miejsca. Władze komunistyczne wysadziły pałac, który nazywane był Małym Wersalem. Warto spojrzeć na stare pocztówki i zachwycić się! Pozostaje żal, że coś tak wspaniałego zostało zmiecione z powierzchni ziemi:( Zapraszam na swojego bloga, gdzie można będzie sukcesywnie zobaczyć Świerklaniec w różnych odsłonach. Między innymi są tam właśnie pocztówki z nieistniejącym zamkiem i pałacem.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)