środa, 18 listopada 2015

RADOMSKO

Radomsko to miasto o liczącej już VIII wieków tradycji, położone na obszarze malowniczych Wzgórz Radomszczańskich nad rzeką Radomką, w otoczeniu rozległych lasów, w samym centrum Polski. Jego początkiem było grodzisko z XI w., położone nad Radomką, od której przyjęło nazwę. Prawa miejskie otrzymało z rąk Leszka Czarnego w 1266 r. Miasto zachowało średniowieczny układ z czworobocznym rynkiem. Przez miasto przebiega linia kolejowa łącząca Śląsk z Warszawą i Łodzią. Radomsko jest miastem rodzinnym Tadeusza Różewicza – dramaturga, poety i prozaika

Gmach dawnego Ratusza Miejskiego z XIX w.; pałacyk rodziny Szwedowskich z pocz. XX w.; ul. Piłsudskiego; neobarokowy kościół św. Lamberta z lat 1869-76; klasycystyczny pałacyk przy ul. Narutowicza; barokowo-rokokowy zespół klasztorny Franciszkanów; kościół św. Marii Magdaleny z XVI w.

Ratusz murowany, jednopiętrowy w stylu neoromantycznym z basztową wieżą i małą wieżyczką nad nią. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne.
Kościół św. Lamberta zbudowany w latach 1869-1876 w stylu neobarokowym. Kościół jest murowany, orientowany w układzie bazylikowym z trzema wieżami od frontu.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny posiada murowane prezbiterium i kruchtę zbudowane w XVI w. Dach dwuspadowy kryty gontem z wieżyczką na sygnaturę z 1789 r.
Klasztor oo. Franciszkanów wybudowany w latach 1728-1737 jest budowlą murowaną, jednopiętrową, z dachami dwuspadowymi i pulpitowymi. W przyziemiu dwukondygnacyjnej budowli sklepiona brama przejazdowa.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – budynek wzniesiony w 1631 r. na bazie ocalałego po pożarze prezbiterium świątyni budowanej przez Władysława Łokietka. Kościół jest murowany, barokowy, jednonawowy z dwuspadowym dachem. Od zachodu trójkondygnacyjna wieża z barokowym hełmem z 1726 r.

Pocztówkę otrzymałem od Przemka z bloga Gwidonem przez Polskę...
 

8 komentarzy:

 1. o Radomsku,przyznaję, usłyszałam dopiero na swoich drugich studiach, ponieważ stamtąd pochodził mój kolega z roku, który sam siebie zwał Radomszczańskim Chłopakiem. niestety miałam okazji tam nigdy być więc fajnie móc zobaczyć, choćby i na pocztówce, co to za miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale śliczna pocztówka. Szczególnie podoba mi się lewa strona i środek, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Zawsze dzięki Tobie nabieram ochoty na zwiedzanie Polski, tyle ciekawych miejsc prezentujesz :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miło, że moje pocztówki zachęcają do zwiedzania Polski:) Szczególnie zależy mi na prezentacji pocztówek z mniej znanych miejscowości.

   Usuń
 3. Miałam na studiach koleżankę z Radomska, jednak w sumie nic nie wiedziałam o tej miejscowości. Podoba mi się układ tej pocztówki, a najbardziej środkowy widok :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O jejku! Toż to ja prawie z Radomska i nie mam stamtąd pocztówki xD Ogólnie mieszkam ok. 20km od Radomska, ale tam chodziłam do liceum i... kościół św. Lamberta wygląda jakoś tak inaczej na tej pocztówce niż w rzeczywistości :P

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawa sprawa z tą pocztówka:D Inaczej, ale chyba da się rozpoznać ;p Pozdrawiam prawie radomszczankę!

   Usuń
 5. Świetny pomysł z tymi pocztówkami, dzięki temu zachęcasz do szukania takich perełek :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)