sobota, 7 listopada 2015

SIEDLCE

Miasto położone ok. 90 km na wschód od Warszawy, w pobliżu rzeki Muchawki (dorzecze Bugu). Ważny węzeł kolejowy. Prawa miejskie od 1547 r. Zabudowa starej części miasta klasycystyczna i neorenesansowa (1 i 2 poł. XIX w.). Na Starym Rynku ratusz barokowo-klasycystyczny (1766-74) zwany Jackiem, z ośmioboczną wieżą zwieńczoną figurą Atlasa. Naprzeciw ratusza kościół parafialny, późnobarokowy (XVIII w.) z barokowo-klasycystyczną fasadą. Na skraju parku d. pałac Czartoryskich, później Ogińskich, zbudowany przed 1740 w stylu barokowo-klasycystycznym. Na wschód od Rynku kaplica-mauzoleum Ogińskich barokowo-klasycystyczna. Gimnazjum z poł. XIX w., którego uczniami byli Prus i Świętochowski.


Uzbrojony, srebrny rycerz pędzący w prawo na rumaku i trzymający w rękach tarczę błękitną ze złotym, podwójnym krzyżem oraz srebrny miecz obnażony - oto główne symbole pojawiające się w herbie Siedlec. Tuż pod nimi znajduje się mur forteczny z trzema basztami, z których środkowa wyższa.

6 komentarzy:

 1. Siedlce - moje rodzinne miasto. A gimnazjum, które opisałeś to moje liceum :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to masz szczęście uczyć się w tej samej szkole co Prus:) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Rzeźbę Atlasa chętnie zobaczyłabym na żywo. Nigdy żadnej podobnej nie widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. byłam w Siedlcach raz, w zimie, więc zbyt wiele nie zobaczyłam - chyba poza Atlasem i samym rynkiem nie widziałam nic z tych miejsc, które opisałeś. ale może kiedyś znów mnie tam zaniesie? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Baszty i pałac Czartoryskich chętnie bym zobaczyła. Nigdy nie byłam w Siedlcach i w sumie to praktycznie nic o nich nie wiedziałam, a o tej rzeźbie Atlasa słyszę po raz pierwszy;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wczoraj byłam w Siedlcach, przepiękne małe miasteczko. Przywiozłam ze sobą też 2 pocztówki do kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)