środa, 4 listopada 2015

NOWY SĄCZ

Miasto położone w centrum Kotliny Sądeckiej, w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej, założone w 1292 r. na mocy królewskiego przywileju lokacyjnego. Centrum pięknego i dobrze zagospodarowanego regionu turystycznego. W herbie Nowego Sącza pojawia się święta Małgorzata stojąca na grzbiecie zielonego smoka. Postać trzyma w rękach wydłużony zloty krzyż i palmową gałązkę. 
Zespół Staromiejski Rynku w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej dominuje w oglądanym z dalszego planu krajobrazie miasta. Składa się on z miasta lokacyjnego (XIII w.) i dawnego Przedmieścia Węgierskiego (XIX/XX w.).

Rynek, Bazylika św. Małgorzaty, Pomnik Papieża Jana Pawła II, Fontanna, Kościół oo. Jezuitów pw. Ducha Świętego, Ratusz

Miasto lokacyjne o dobrze zachowanym układzie średniowiecznym (wielki Rynek z 10 ulicami opartymi na przedłużeniach pierzei) stanowi główną atrakcję. Wyróżniają się tutaj ciekawe kamienice z renesansowymi sieniami przejazdowymi i sklepionymi gotyckimi piwnicami. Na środku Rynku wznosi się budynek pseudobarokowego Ratusza z 1897 r., z wieżą zegarową oraz elementami architektonicznymi w stylu eklektycznym. Na pl. Kolegiackim, na wsch. od Rynku, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków miasta – gotycki kościół św. Małgorzaty z 1446 r., zbudowany na miejscu świątyni romańskiej, wielokrotnie przebudowany. W trzynawowym kościele szczególną uwagę zwracają wieżę: północna i południowa. Wieża północna, dawna wieża strażnicza, jest pięknym zabytkiem średniowiecznym na skalę ogólnokrajową, wieża południowa (dzwonnica) – ozdabia polichromowany fryz z rozet. Warto także zwiedzić kościół św. Ducha oraz klasztor jezuitów, mieszczące się na północ od Rynku.
  
Pocztówkowa niespodzianka od Magdy z bloga Świat pocztówek Lenki!

4 komentarze:

 1. Bardzo lubię architekturę małych miejscowości, szczególnie na rynku. Malownicze kamieniczki, piękne ratusze czy kościoły sprawiają, że nawet takie małe miasteczka, jak Nowy Sącz stają się nie mniej atrakcyjne, niż "moja" Warszawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam pojęcia ,że takie ciekawostki skrywała ta kartka ! Chętnie zwiedziłabym wieże i dzwonnice :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jak już gdzieś u kogoś wspominałam, w Nowym Sączu byłam jedynie na ruinach zamku, niczego z całkiem sporej listy godnych uwagi miejsc niestety nie widziałam. ale może kiedyś uda mi się poznać to miasto dogłębnie, bo wydaje się być naprawdę interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie byłam w tym mieście, ale znajomy był nim zachwycony. Obie wieże prezentują się całkiem nieźle i chętnie bym je zobaczyła :) nie mam kartki z tego miasta jeszcze.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)