środa, 11 listopada 2015

JELENIA GÓRA

Miasto malowniczo położone na lewym brzegu Bobru u ujścia Kamiennej, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Punkt wyjścia wycieczek w rejon Karkonoszy, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Jelenia Góra rozwinęła się z wczesnohistorycznej osady Bobrzan – słowiańskiego plemienia bartników i myśliwych. Według tradycji Jelenią Górę założyć miał król Bolesław Krzywousty w latach 1108-1111. Prawa miejskie otrzymuje przed r. 1288 od książąt piastowskich.
 
Baszta Wojanowska /XV w./ Pocztówka wydana w 1977 r.

Centrum miasta zachowało średniowieczny układ urbanistyczny i znaczną ilość obiektów zabytkowych. Z fortyfikacji miejskich zachowała się Baszta Wojanowska z końca XV w., powiększona w 1514 r. o półkolistą basteję (adaptowana w latach 1709-15 r. na kaplicę św. Anny), z zachowanymi strzelnicami kluczowymi i wmurowanymi w ścianę 2 krzyżami pokutnymi.

7 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie wybrałabym się w góry! Dużo słyszałam o tej miejscowości, ale nigdy tam nie byłam. Bardzo lubię stare pocztówki, które dostaje od znajomych. Mam parę po babci. Takiesą najcenniejsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie wybrałabym się w góry! Dużo słyszałam o tej miejscowości, ale nigdy tam nie byłam. Bardzo lubię stare pocztówki, które dostaje od znajomych. Mam parę po babci. Takiesą najcenniejsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przed chwilą także zamieściłem kartkę z Jeleniej Góry :) Bardzo ładne miasto!

  OdpowiedzUsuń
 4. ależ Jelenia Góra ostatnio króluje na blogach :) nigdy tam nie byłam, ale z chęcią bym się tam wybrała. myślę, że z chęcią bym tam nawet mieszkała, bo miałabym przynajmniej blisko w góry :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, nominowałam Cię do zabawy Liebster blog award.
  Szczegóły na moim blogu, pod tym linkiem:

  http://piosenkajestdobranawszystko87.blogspot.com/2015/11/liebster-blog-award-tag.html#links

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam tam kilkukrotnie, ponieważ moja mama pochodzi z tamtych okolic :) chyba już zawsze będę miała słabość do Jeleniej Góry :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Własnie napisałam na innym blogu, u Romanka ;) że Jelenia Góra jest piękna. A dokładnie Stare Miasto, bo tylko tam miałam okazję być. No i ta bliskość gór :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)