sobota, 14 listopada 2015

BAKAŁARZEWO

Bakałarzewo - dawne miasto 1558-1870, dziś wieś gminna, położona na wzniesieniu nad doliną rzeki Rospudy (ze znanym w całej Polsce szlakiem spływów kajakowych) i północnym krańcem jeziora Sumowo. Miejscowość powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Założył ją Mikołaj Michnowicz Raczkowicz, który pełnił funkcję pisarza na dworze królewskim - czyli bakałarza. Stąd też nazwa stworzonej przez niego miejscowości. Zabytkowy murowany kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła, wzniesiony w 1936r. Świątynia wybudowana w stylu neoklasycznym, posiada jeden z najstarszych renesansowych ołtarzy na Podlasiu, pochodzący z 1620 r.

Dzwonnica

7 komentarzy:

 1. Ciekawe pochodzenie nazwy tej gminy, niegdyś miasta. Sama kartka też mi się podoba, bo jest nieco tajemnicza, a niebo ma wspaniałe kolory. Szkoda, że w moich rejonach dzwonnice nie są już widywane...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa nazwa miejscowości :) Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie, tak jak i Kingę, zaciekawiła ta historia odnośnie pochodzenia nazwy ;)! Pocztówka mi się ogromnie podoba, głównie ze względu na kolory :).

  OdpowiedzUsuń
 4. nigdy wcześniej nie słyszałam o tej miejscowości, ale również bardzo spodobała mi się historia kryjąca się za etymologią jej nazwy. tego typu dzwonnice to piękny przykład tradycyjnej architektury, ale niestety już coraz rzadziej widywany...

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o tej miejscowości. Bardzo ciekawa nazwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa nazwa tej miejscowości o której wcześniej nie słyszałam. Sama kartka podoba mi się, podobnie jak Kindze i Karolinie ze względu na kolory właśnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się ta pocztówka, również ze względu kolorystyki :) Miejscowość i jej historia bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)