środa, 14 października 2015

WOJNOWO

Wieś położona na wysokim, wschodnim brzegu rz. Krutyni (jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce) oraz nad j. Duś, mającym połączenie z Krutynią kanałem, o długości ok. 1300 m. Odległość z Mikołajek ok. 23 km. Miejscowość położona na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w 1977 r. Obejmuje on 53 655 ha powierzchni z czego 1/3 stanowią wody, a lasy 55% jego powierzchni (Puszcza Piska). W odległości 1 km na południe liczne głazy narzutowe.

Cerkiew. Most w Wojnowie. Klasztor

Założona na początku XIX wieku przez przybyłych z Rosji filiponów (starowierów), którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich siedzib nad Wołgą. We wsi cerkiew (w centrum) oraz klasztor starowierów (żeński) z niewielką cerkiewką nad j. Duś, na końcu wsi. Przy klasztorze cmentarz prawosławny. W cerkiewce XVIII- i XIX-wieczne ikony.

5 komentarzy:

 1. Ale tam ciepło i słonecznie. Teleportowałabym się :D Zimnie poranki zaczynają mnie zakatarzać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Już tęsknię za latem i podróżami. Teraz to zaczyna brakować mi tych sierpniowych upałów :) Piękna pocztówka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazje płynąć Krutynią, ale nie wiem, czy przepływałam przez tą miejscowość. Powiem szczerze, że fajna przygoda tak płynąć przez nią kajakiem. Ładne krajobrazy. Na początku jest dość silny prąd i łatwo się płynie, ale potem jest spokojna trasa i tam trzeba się namachać :p

  OdpowiedzUsuń
 4. Super jest ta pocztówka, takie swojskie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Typowo swojska, wręcz letnia pocztówka. Miejsce wydaje się być takie spokojne, idealne na letnie wieczory. Cerkiew prezentuje się wspaniale wśród tej zieleni! :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)