niedziela, 18 października 2015

NIEDZICA

Niedzica to wieś położona częściowo nad Jeziorem Czorsztyńskim i w dolinie rzeki Niedziczanki, u podnóża Pienin Spiskich. Wieś została założona na początku XIV wieku. Miejscowość słynie przede wszystkim z jednego z najpiękniejszych polskich zamków. Zamek w Niedzicy położony w malowniczym rejonie, tuż przy Zalewie Czorsztyńskim –  jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Pienin. Według legendy w zamku niedzickim więziony był Janosik, słynny rozbójnik. W zamkowych podziemiach po dziś dzień zachował się otwór po haku, do którego był przykuty.


Na prawym brzegu Dunajca, na skalistym wzgórzu (566 m) Zamek Niedzicki składający się: z gotyckiego zamku górnego (XIII/XIV w.) rozbudowanego ok. 1636 oraz średniego i dolnego późnorenesansowego (1601) przebudowanego. Obecnie mieści się tutaj muzeum wnętrz i historii regionu Spisza. Zbiory: sala średniowieczna, galeria portretów z XVII-XIX w., zabytkowe meble.
Wycieczki: 1) Na Żar-Branisko (879 m), 2 godz., 2) Na Macelak (857 m), 1 godz.

10 komentarzy:

 1. Piękna pocztówka ! Ciekawa legenda, ale mam nadzieje, że się nie sprawdzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. słyszałam różne legendy związane z tym zamkiem, ale akurat o tej z pocztówki słyszę pierwszy raz.zamek jest przepiękny, przepięknie umiejscowiony i z chęcią bym go odwiedziła raz jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę zmiany kolorystyczne na blogu :) Byłam w tym miejscu i trzeba przyznać, że zamek ma bajeczną lokalizację! :) Nie byłam w środku, obserwowałam go jedynie z zewnątrz, ale chętnie bym to zmieniła. Bo pocztówki stamtąd niestety nie mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od czasu do czasu trzeba zmienić image bloga:)
   Ja także byłem w wielu miejscach, z których nie mam żadnych pocztówek.

   Usuń
 4. Kurcze, taki boski zamek a 480 km ode mnie... :( Ale mam koleżankę w Zakopcu to jeszcze jest nadzieja! :D Teraz tylko - pogodo napraw się!

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym kiedyś pojechać w to miejsce i odwiedzić ten piękny zamek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o Janosiku w tym zamku. Bardzo ładna kartka ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też nie słyszałam o janosiku w tym miejscu. Piękny zamek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za życzenia:) Pocztówki dotarły już wczoraj :D

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)