poniedziałek, 28 września 2015

KONIN

Miasto położone malowniczo nad środkową Wartą, w centrum Polski, na historycznym Szlaku Bursztynowym i Szlaku Piastowskim. Najstarsze ślady pobytu człowieka w tym regionie sięgają 9 tysięcy lat p.n.e. Stare osiedle na starożytnym „szlaku bursztynowym”, potem osada targowa na wyspie (XII w.).
W Koninie na cmentarzu przy kościele Świętego Bartłomieja stoi ciosany w piaskowcu słup, który wskazuje połowę drogi między Kaliszem i Kruszwicą, na obecnym miejscu ustawiony w 1818. Jest to dzieło sztuki romańskiej z XII w. i uchodzi za najstarszy drogowskaz nie tylko w Polsce, lecz również w Europie Środkowej. Średniowieczni kamieniarze wykonali słup bardzo starannie z miejscowego piaskowca, dobywanego od średniowiecza do dziś z kamieniołomu znajdującego się we wsi Brzeźno koło Konina.

Pocztówka wydana w 1966 r. Najstarszy w Polsce słup drogowy z wyrytą datą 1151

Słup ma kształt cylindryczny, lekko zwężony u wierzchołka i zwieńczony kulą. Ma on 252 cm wysokości bez podstawy, a w połowie wysokości umieszczona jest łacińska inskrypcja z głęboko wyrytą datą. Inskrypcja głosi, że został ufundowany w 1151 roku przez komesa Piotra.
W Muzeum Poczt i Telegrafów we Wrocławiu umieszczono w 1958 r. odlaną w gipsie kopię dawnego słupa z Konina naturalnej wielkości. Drogowskaz w Koninie chlubnie świadczy o kulturze materialnej dawnej Polski Piastowskiej.

10 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w Koninie i nie mam także stamtąd pocztówki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edi, nie doszła do Ciebie moja pocztówka z Konina? :(
   Wydaje mi się, że napisałaś mi, że dotarła do Ciebie :D

   Usuń
 2. Ja tak samo! Koninie może kiedyś nadejdę... :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobnie jak Edi i Agnieszka, w Koninie jeszcze nie byłam i nie mam też pocztówki, ale widzę że warto się tam wybrać :) Muszę ponegocjować z mężem :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem pewna, ale chyba przejeżdżałam kiedyś przez konin. Pocztówkę jakąś mam, multiview o ile się nie mylę :). Może kiedyś nadejdzie ten dzień, że ją u siebie zaprezentuję :D. Ten słup to ciekawa sprawa :-)!

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam, widziałam i to nie raz i nie dwa! Do Konina z mojej miejscowości rodzinnej jest 19 kilometrów, więc bywałam tam dość często, a teraz jeszcze napisałam pracę magisterską właśnie o Koninie (i o słupie też wspominam :D) :)
  Pocztówki mam, ale jedynie multi, bo innych niestety nie widziałam :/
  W Koninie polecam Bulwar Nadwarciański i w ogóle Stary Konin i amfiteatr na Nowym Koninie i wypad do pobliskiego Bieniszewa albo do Kazimierza Biskupiego. No albo nad jeziora! :) Ooo i jeszcze koniński Titatnic (polecam wpisać w Google) :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba pierwsza kartka jaką widzę z tego miasta. Mimo, że nie jest to małe miasto pocztówki z Konina to raczej rarytas ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również nie otrzymałem, ba nawet nie widziałem kartek z Konina. Liczę zatem,że kiedyś ktoś mi przyśle :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wczoraj poznałam dziewczynę z Konina i już wiem do kogo za jakiś czas będę mogła się uśmiechnąć o pocztówkę z Konina :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Konin zawsze myli mi się z miejscowością Końskie, nie mam pojęcia dlaczego. i ani z tej ani z tej nigdy nie widziałam żadnej pocztówki więc gratuluję takiego rarytasu w swojej kolekcji. najstarszy słup drogowy, a to ci atrakcja, nie wiedziałam, że takie istnieją :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)