sobota, 26 września 2015

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

Nazwa wywodzi się od etnicznej grupy ludności pomorskiej spokrewnionej z Kaszubami Słowińców, którzy na trudno dostępnym obszarze bronili się przed germanizacją. Park utworzono w 1966, pow. 182,5 km², wys. od 0 do 56 m. Obejmuje on krajobraz nadmorskich wydm, przybrzeżnych jezior, torfowisk oraz okoliczne wsie słowińskie. Dwa jeziora: Łebsko (71,4 km² pow., 6,3 m głęb.) i Gardno (25 km² pow., 2,6 m głęb.) są dawnymi zatokami zamkniętymi przez mierzeje. Obydwa są ostoją ptactwa wodnego i błotnego, objętego ścisłą ochroną w rezerwacie.


Największą atrakcją i osobliwością przyrodniczą na skalę europejską są potężne wydmy, zwane Białymi Górami. Są to masy ruchomego piasku, zajmujące kilkaset ha powierzchni. W pobliżu Czołpina znajduje się najwyższa wydma (56 m), już ustalona i porośnięta lasem. We wschodniej części mierzei zamykającej jez. Łebsko, na której rozwinęły się ruchowe wydmy, najwyższa tzw. Łącka Góra ma 42 m wys. Trwa tu stała walka roślinności z piaskami. Wydmy wędrując w kierunku wschodnim zasypują po drodze lasy, odsłaniając jednocześnie w części zachodniej kikuty dawniej zasypanych drzew.

Wydmy ruchome

We wsi Kluki w jednej z zagród utworzono muzeum etnograficzne. Nad okolicą góruje charakterystyczne wzniesienie morenowe – Rowokół (115 m). Z jego szczytu widok na cały Słowiński Park Narodowy. Siedziba dyrekcji parku znajduje się w Łebie.

Pocztówki otrzymałem od Edyty T. i Krystyny B.

8 komentarzy:

 1. Byłam w Łebie, ale do wydm już nie dotarłam :/ Następnym razem na pewno odwiedzę ten piękny park :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja niestety nie mam w swojej kolekcji żadnej pocztówki z polskim parkiem narodowym.
  druga pocztówka przepiękna

  OdpowiedzUsuń
 3. 2 pocztówka super :) Prawie jak pustynia tylko wielbłądów brakuje :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie wyglądają te wydmy. Nadmorskie krajobrazy bardzo lubię, jakoś tak mnie przyciąga morze..woda i plaże...właśnie te nie zaludnione :) To wygląda prawie jak pustynia na Saharze, to drugie zdjecie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Druga pocztówka pokazuje jak pięknie jest nad morzem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem dlaczego jeszcze tam nie dotarłem. Zawsze albo w okolice Świnoujścia albo z drugiej strony-Władysławowa,a jakoś na środek nie. trzeba to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Druga kartka jest przecudowna :)! Bardzo chciałabym zobaczyć te wydmy na żywo :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Druga pocztówka jest piękna! Idealnie oddaje klimat SPN. Miałam okazję być tam tylko raz i chętnie wybrałabym się znowu, bo bardzo mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)