piątek, 7 sierpnia 2015

TYKOCIN

Miasto nad Narwią, na lewym wyższym jej brzegu. Największy barokowy zespół urbanistyczno-architektoniczny w woj. podlaskim. W 1425 r. Tykocin otrzymał prawa miejskie. W 1661 sejm nadał na własność starostwo tykocińskie Stefanowi Czarnieckiemu w uznaniu jego zasług w czasie najazdu szwedzkiego, „potopu”. 
Zabytkowy jest układ urbanistyczny miasta, którego centrum stanowi rynek, obecnie pl. Stefana Czarnieckiego. Jego kształt zbliżony jest do trapezu. Osiowość kompozycji przestrzennej sprawia, że jest on typowym placem barokowym. Pomnik Stefana Czarnieckiego – fundowany przez J.K. Branickiego w latach 1761-63. Wykonany z szydłowieckiego piaskowca przez Piotra Coudreya, jako jeden z pierwszych pomników świeckich. Na osi placu kościół św. Trójcy. Zbudowany w stylu barokowym w latach 1742-49 przez arch. francuskiego Coustou. Jest budowlą murowaną,z cegły palonej, otynkowaną, trójnawową,z prezbiterium nieco niższym od głównej nawy. Wyniosła elewacja frontowa, dwukondygnacyjna, zwieńczona jest trójkątnym szczytem. Do boków fasady przylegają wysunięte arkady w rzucie ćwierćkolistym łączące kościół z wieżami. Kościół posiada bardzo interesujące wnętrze.
 
 
Barokowa synagoga i dom talmudyczny. Kościół św. Trójcy Zrekonstruowany fragment renesansowego zamku. Pl. Czarnieckiego z pomnikiem Stefana Czarnieckiego
 
Synagoga barokowa, zbudowana w 1642 r. na rzucie prostokąta o wysokim, łamanym dachu. W narożniku pn. zach. dobudowano w XVIII w. niską wieżę. W zabytkowym budynku talmudycznym znajdującym się obok synagogi czynne jest muzeum poświęcone historii i folklorowi tego regionu. M.in. ekspozycja poświęcona malarzowi tykocińskiemu Zychowi Bujnowskiemu i wybitnemu uczonemu Zygmuntowi Glogerowi, który zamieszkiwał w pobliskim Jeżewie.

 
Na północ od miasta przy drodze do Knyszyna ruiny zamku Zygmunta Augusta. Został zbudowany na miejscu dawnego grodu mazowieckiego na piaszczystej kępie wśród bagien. Była to gotycko-renesansowa warownia o kształcie rombu i bokach około 70 m z dużym wewnętrznym dziedzińcem, otoczonym 4 półokrągłymi basztami w narożach. Jan Klemens Branicki w połowie XVIII rozebrał zamek na budulec. Obecnie zamek został częściowo zrekonstruowany.

14 komentarzy:

 1. Ciekawe to miasto. Ryneczek a dookoła niego wiejskie domki. Dość oryginalnie to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tykocin odzyskał prawa miejskie stosunkowo niedawno, stąd ten wiejski wygląd.

   Usuń
 2. Nie ma miejsca na pozdrowienia na pocztówce :( chociaż jak ktoś jest sprytny to i tak gdzieś wciśnie. Mam taką pocztówkę z Chełmska Śląskiego gdzie na odwrocie jest wdrukowany wierszyk. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tej pocztówce na odwrocie nie ma żadnego wierszyka i jest dużo miejsca:)

   Usuń
 3. Znalazłam jeszcze taką 'tykocińską ' ciekawostkę. W tym mieście, w 1705 r., August II ustanowił Order Orła Białego - obecnie najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałem o tym. Ale w miasteczku jest pomnik Orła Białego.

   Usuń
 4. Odwiedziłam Tykocin podczas urlopu spędzonego na Podlasiu w 2010 roku.
  Wnętrze Kościoła wspaniałe, a wizyta w Synagodze jest niezapomniana....
  W ogóle całe PODLASIE jest jak dla mnie do powtórnego odwiedzenia, tak już na spokojnie, do posmakowania...

  OdpowiedzUsuń
 5. Poznałam kolejne miasto, które ma rzeczywiście nietypową zabudowę. Spróbuję taką pocztówkę również upolować.

  OdpowiedzUsuń
 6. O zamku w Tykocinie nie słyszałam . Świetnie wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio coraz częściej spotykam ilustracje na stronie do wypisania. Niektóre są tak cudowne, że aż skoda zapisywać, a ja niestety bardzo lubię pisać na pocztówkach :(

  OdpowiedzUsuń
 8. o Tykocinie słyszałam pod kątem żydowskiej gminy, nie wiedziałam natomiast nic o zamku ani jego ruinach. kolejne miasto do odwiedzenia zanotowane (uwielbiam ruiny zamków, działają niesamowicie na moją wyobraźnię!).

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pocztóce wygląda na bardzo ładne, zadbane miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym zobaczyć ten trapezowy ryneczek :). Coś kiedyś słyszałam o Tykocinie, ale kompletnie mi to wyleciało z głowy :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Podoba mi się wiejski wygląd tego miasteczka. Lubię tego typu rynki, więc pewnie by mi się tam spodobało. No i słyszałam już kiedyś o Tykocinie, jednak podobnie jak Karolina nie pamiętam przy jakiej okazji. Chyba wspominałam o nim w referacie na studiach.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)