piątek, 14 sierpnia 2015

BUSKO-ZDRÓJ

Miasto i uzdrowisko we wschodniej części Niecki Nidziańskiej, na wysokości ok. 250 m. Osada powstała w XII w. Prawa miejskie od 1287, w XV-XVIII w. znane z targów oraz wyrobu sukna, od 1782 czynne przez pewien czas warzenie soli kuchennej, od 1824 eksploatacja solanek dla celów leczniczych. Leczenie balneologiczne, liczne ujęcia wód mineralnych, kuracje kąpielowe, pitne, lecznictwo mułowe, borowina. Interesujące okolice, m.in. złoża gipsów, rezerwaty stepowe, zjawiska krasowe.
W położonym na południu uzdrowisku okazały park krajobrazowy, w nim dawne łazienki – obecnie sanatorium, z monumentalną fasadą wyposażoną w portyk arkadowo-kolumnowy i dawna oranżeria.

Pomnik W. Belona. Sanatorium „Marconi”. Fontanna w Parku Zdrojowym

Sanatorium „Marconi” położone jest w kilkuhektarowym zabytkowym Parku Zdrojowym Został oddany do użytku w 1836 roku, a powstał według projektu architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego. Pomnik – „Ławeczka Belona”, przedstawia poetę Wojciecha Belona siedzącego na ławce, która została wkomponowana w alejkę i chodnik w taki sposób, że tworzą one w całości gitarę.

Pocztówkę otrzymałem od Lenki i Tomasza z UK.

8 komentarzy:

 1. Miałam okazję być w Busku, ale ze względu na bardzo brzydką pogodę nie zwiedziłam miasta. Ponoć park zdrojowy jet tam piękny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja miałam być w Busku w tym roku na koncercie Pectus, teraz w sierpniu, co będzie, ale niestety, obowiązki związane z pracą mi nie pozwalają. Jednak kiedyś się tam pewnie wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie atrakcje, o których napisałeś, wydają się bardzo interesujące. Moja wyobraźnia zaczęła działać, a do tego ta pocztówka... :)!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam w tym mieście tylko przejazdem. Ale miałam identyczną pocztówkę :) Teraz jest gdzieś na Sri Lance...

  OdpowiedzUsuń
 5. ostatni raz w Busku byłam zanim jeszcze postawili ławeczkę z Wojtkiem. muszę kiedyś w końcu tam zajrzeć i zobaczyć jak to teraz wygląda. bo park zdrojowy pamiętam jako wyjątkowo przepiękny i elegancki, można było sobie wyobrazić jak to kiedyś pod koniec XIX i na początku XX wieku mogło wyglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś mi się zdaje, że posiadam identyczną karteczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moi Rodzice byli tam w sanatorium i też mam stamtąd pocztówkę, ale nieco inną :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się zabieg z mapką, bo od razu niezorientowani wiedzą gdzie położona jest ta miejscowość, gdy otrzymają kartkę. A Ty otrzymałeś dwie takie same, ciekawa sytuacja, bo nigdy wcześniej nie widziałam tej kartki :) Busko Zdrój kojarzy mi się z sanatorium i chyba z niczym więcej. Ale na odpoczynek to na pewno jest dobra miejscowość, bo te wszystkie alejki, fontanny sprzyjają wypoczynkowi :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)