piątek, 31 lipca 2015

DUKLA

Miasto położone w niewielkiej kotlinie w widłach rzeki Jasiołki w Beskidzie Dukielskim, 18 km na południe od Krosna. Miejscowość turystyczna w malowniczej okolicy i obszarze konwencji turystycznej. Założone zostało w XIV w. na tzw. trakcie węgierskim, wiodącym z północy ha południe Europy. Prawa miejskie uzyskała w 1380 r. Zachowało się w nim kilka cennych zabytków. Opodal Rynku kościół parafialny fundacji Mniszchów, rokokowy (1764-65) z dwoma symetrycznymi kaplicami o eliptycznych kopułach. Wewnątrz rokokowy (1773) nagrobek Amalii Mniszchowej. Warto także zobaczyć późnobarokowy pałac Mniszchów (1764-65), spalony w 1944, odbudowany. Obecnie muzeum ze zbiorami dotyczącymi głównie historii Bitwy o Przełęcz Dukielską w 1944 r. Pałac leży w pięknym parku geometryczno-krajobrazowym, w którym rośnie wiele egzotycznych drzew, m.in. tulipanowce.

Widok na Duklę ze wzgórza Helenówka (534 m n.p.m.), w tle góra Cergowa – 716 m n.p.m.
 
Cergowa – wyniosły i długi grzbiet górski, wznoszący się nad dolina Jasiołki, na południe od Dukli. Masyw Cergowej wyróżnia się ciekawą, garbatą sylwetką i niezwykłą stromością zboczy, które od strony północnej opadają niemal pionowo 300 m w dół. Wśród skalnych urwisk i rozpadlin znajduje się kilka bliżej niezbadanych jaskiń. Cały masyw pokrywają stare lasy. Wokół Cergowej oraz jej jaskiń krążą liczne legendy o zbójnikach i ukrytych tu skarbach. Przez Cergową prowadzi główny szlak beskidzki.

Pocztówkę otrzymałem od Ewy z Tomaszowa Maz. Dziękuję:)

8 komentarzy:

 1. Kolejna super pocztówka przedstawiająca piękne widoczki :). Jak szkoda, że takie miejsca nie są na wyciągnięcie ręki (przynajmniej dla mnie), tylko dzielą mnie od nich setki kilometrów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczny widok. Polska jest piękna. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna pocztówka, takie widoki są cudowne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałam o Dukli :( ale dzięki za informacje :D

  OdpowiedzUsuń
 5. tak myślę, myślę i chyba w Dukli nigdy nie byłam, jedynie przejazdem w drodze do Barwinka i dalej w świat. a szkoda, bo z pocztówki i Twojego opisu wygląda na bardzo interesującą miejscowość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dukla kojarzy mi się z kościołem św. Jana z Dukli. Natomiast nie wiedziałam, że jest tu jakiś pałac.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne spektakle na niebie i ta urocza miejscowość. Kartka zdecydowanie mi się podoba :) A w sumie o Dukli po raz pierwszy słyszę i zupełnie z niczym wcześniej mi się nie kojarzyła...

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja Duklę kojarzę przede wszystkim z książką Andrzeja Stasiuka pod tymże tytułem :) Realizm magiczny najwyższego stopnia i co więcej koresponduje on również z Twoją pocztówką :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)