czwartek, 20 sierpnia 2015

GRUDZIĄDZ

Miasto położone w północnej części Polski, w dolinie Dolnej Wisły, na jej prawym brzegu. Port rzeczny i ośrodek przemysłowy. Węzeł kolejowy i drogowy przy przeprawie przez Wisłę (most długości 1100 m). Pierwsze wzmianki o Grudziądzu jako o grodzie warownym ziemi chełmińskiej sięgają X w.
Najstarsza dzielnica Stare Miasto położone nad Wisłą. Główny element i atrakcja turystyczna Starego Miasta to Rynek Główny. Plac w kształcie prostokąta o wymiarach 54x70 m, z odejściem ośmiu ulic w czterech rogach. W połowie XIX w. został wybrukowany kostką granitową i bazaltową. Obecna zabudowa Starówki to budynki zrekonstruowane po II wojnie światowej, kamieniczki odbudowano w stylu barokowym. Do dziś w pierzei północnej zachowała się kamienica z przełomu XVI i XVII w. "Pod Łabędziem", powstała z połączenia wspólną fasadą 2 kamienic. W centralnej części rynku pomnik "Żołnierza Polskiego". Na kamienicy Rynek nr 3/5 tablica ku czci Mikołaja Kopernika.


Rynek Starego Miasta


Pocztówkę otrzymałem od Karoliny z bloga A w wolnej chwili... :)

9 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w Grudziądzu, ale bardzo ładnie wygląda ten rynek. Te kolorowe kamieniczki kojarzą mi się z Wrocławiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pocztowki z Grudziądza są bardzo ładne. Ta również :) Nigdy nie miałam okazji być w tym mieście...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji być jeszcze w Grudziądzu, choć mieszka tam mój kolega. Czas się więc wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo jest i karteczka ode mnie :). Polecam wszystkim wybrać się do Grudziądza, szczególnie w słoneczny dzień!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładna kartka :) Lubię takie panoramiczne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna kartka, jak z resztą cała ta seria :)

  OdpowiedzUsuń
 7. przepiękna pocztówka! sama nie posiadam chyba żadnej z Grudziądza...
  a sam Grudziądz jest przesympatycznym miastem, nie ma tam zbyt wielu turystów, przez co spacer uliczkami Starego Miasta wieczorową porą był dla mnie niesamowicie pozytywnym przeżyciem a kiedy zaczął padać deszcz można było prawie się przenieść kilkaset lat wstecz, bo prócz nas nikogo nie było i miasto wyglądało jak cofnięte w czasie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna pocztówka! Grudziądz ma wiele ładnych kartek w sumie, jednak mam chyba tylko jedną również od Karoliny :) Nigdy nie byłam w Grudziądzu, a każdy kto tam jeździ zachwala panoramę tego miasta, szczególnie w wydaniu nocnym. Wczoraj widziałam ją na pewnej pocztówce i mnie urzekła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzeczywiście, przyłączam się do "wspłpocztówkowców", kartka jest rewelacyjna!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)