poniedziałek, 24 sierpnia 2015

BIŁGORAJ

Miasto nad rzeką Ładą, na skraju Równiny Puszczańskiej. Ośrodek przemysłowy i turystyczny. Założone w 1578 r. na szlaku handlowym przez Adama Gorajskiego. Od XVII w. słynie z wyrobu sit, sprzedawanych do licznych krajów Europy. Godne zwiedzenia są: barokowy kościół z XVIII w., domy drewniane z XVIII/XIX w., pomnik poety Ignacego Krasickiego, zagroda sitarska z XIX/XX w. (skansen) oraz Muzeum Ziemi Biłgorajskiej z działami: etnografia, łubiarstwo, włosiankarstwo.


plac Wolności, Urząd Miasta; barokowy kościół Wniebowzięcia NMP z lat 1732-55; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej; pofranciszkański kościół św. Marii Magdaleny z lat 1921-29; zagroda sitarska, dom drewniany z 1810 r. - oddział Muzeum Rzemiosł Ludowych; kaplica św. Marii Magdaleny z 1794 r.; budynek Starostwa Powiatowego z XIX w.


Pocztówkę otrzymałem od  Andrzeja z bloga KATOLICKA BIBLIOTEKA MARYJNA - DRAGANY

9 komentarzy:

 1. z Biłgoraja pochodzi moja przyjaciółka więc swego czasu miałam okazję poznać to miasto bardzo dobrze. wszystkie miejsca z pocztówki znam, ale najbardziej - mimo wszystko - kojarzy mi się ono z pomnikiem karabinów przed Urzędem Miasta, których na kartce nie widać. jest to tak absurdalny pomnik, że nie sposób przejśc obok niego obojętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej podoba mi się chatka (zagroda sitarska) w prawym górnym rogu i barokowy kościół z lewej strony na środkowym zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś jeżdżąc na studia do Lublina miałam w Biłgoraju przesiadkę, ale jakoś nigdy nie miałam okazji żeby pozwiedzać :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślałam, że Biłgoraj leży na Podlasiu, a tu taka niespodzianka.
  To małe zdjęcie z chatką jest piekne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ładna pocztówka, ładniutka :). W Biłgoraju byłam raz, no może dwa... Raz przejazdem, a raz typowo "kolejowo". Pojechałam na wycieczkę kolejową i jednym z punktów był Biłgoraj :). Chciałabym móc poznać to miasto nie tylko z perspektywy peronów, ale i z punktu widzenia turysty :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurde, chyba niedaleko mojej rodzinnej miejscowości także leży Biłgoraj. Jednak chyba jest wsią, choć na przykład na Wikipedii nie wyskakuje :/ więc może coś przekręciłam. Drewniany dom podoba mi się najbardziej, szkoda że zajmuje tak mało miejsca na pocztówce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biłgoraj jest też w woj. łódzkim koło Bełchatowa.

   Usuń
 7. Nie spodziewałem się, iż w Biłgoraju jest tyle ciekawych obiektów. Pocztówki uczą :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś dawno Cię tu nie było... Czekam na nowe pocztówkowe zdobycze :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)