piątek, 24 lipca 2015

USTKA

Miasto, kąpielisko morskie i port rybacki przy ujściu rzeki Słupi. To malownicze kąpielisko leży na środkowym wybrzeżu, w otoczeniu sosnowych lasów. W Ustce znajdują się bogate złoża borowin, źródła solankowe oraz przesycone jodem powietrze. Od 1945 prawa miejskie. Szachulcowe kamieniczki, chaty rybackie i Latarnia Morska z czerwonej cegły (1892 r.) świadczą o długiej przeszłości miasta. Jego historię możemy poznać w Muzeum Ziemi Usteckiej. Ciekawym miejscem jest też Muzeum Chleba. W płn.-zach. części miasta znajduje się port, stocznia i wędzarnia ryb. Na terenie dawnej osady rybackiej zachowały się domy konstrukcji ryglowej. W porcie dwa kamienne mola wychodzące głęboko w morze. Na wschód od mola plaża, park i dzielnica wczasowa. Szeroka, złocista plaża i orzeźwiająca morska woda przyciągają amatorów kąpieli wodnych i słonecznych. Brzeg morza, lasy i małe, urocze uliczki dawnej osady rybackiej to idealne tereny dla spacerowiczów. Smak morskiej przygody można poznać odbywając rejs statkiem kołysanym przez fale.


Wycieczki: 1.Słowiński Park Narodowy, 2. Skansen w Klukach, 3. Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, 4. Swołowo – sławna „Kraina w kratę”.

Pocztówkę otrzymałem od Moniki ze Słupska w ramach wymiany.

9 komentarzy:

 1. Ustka - kolejny punkt na mapie Polski i Pomorza, które planuję odwiedzić w przyszłym roku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pocztówki z Ustki i czekają one w kolejce na publikację :) W Słowińskim Parku Narodowym byłam, jednak ani w Słupsku, ani w Ustce niestety nie. O skansenie w Klukach słyszałam same pozytywne słowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Ustce latem pachnie sosnowym lasem i rozgrzanym w słońcu piaskiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oh, morze i plaża mi się marzą :P Piękna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja ukochana Ustka, tyle wspomnień z dzieciństwa!!! Pamiętam świetną zjeżdżalnię, obowiązkowo musiałam ją zaliczyć podczas każdego wyjazdu :). Niestety, pewnego dnia zniszczył ją sztorm i tyle po zjeżdżalni :(.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z domu do Ustki mam zaledwie 20 km :) Popieram wszystkie pozytywne opinie o tym miejscu i okolicy :D :D Ostatnio jak byłam tam na spacerze, to zaopatrzyłam się w piękne pocztóweczki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. nigdy nie byłam w Ustce, ale niesamowicie podoba mi się kiedy oglądam ją na pocztówkach. może kiedyś mi się w końcu uda tam dotrzeć, będzie to miła odmiana po Trójmieście :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że mieszkam na drugim końcu Polski, chciałabym częściej odwiedzać nasz morze.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)