piątek, 5 czerwca 2015

KĘTRZYN

Miasto powiatowe położone nad dopływem Łyny, rzeką Guber. Położone na wysokości ok. 105 m, na przejściu z Niziny Sępolskiej do Krainy Wielkich Jezior. Dawna nazwa miasta Rastembork zmieniona w 1946 na cześć historyka i etnografa, wieloletniego dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie Wojciecha Kętrzyńskiego, który w latach 1855-1859 uczęszczał tu do gimnazjum. Miasto założone (1357) przez Krzyżaków przy zamku. Cennym obiektem zabytkowym jest obronny kościół gotycki (XIV w.). Przy ul. Struga 1 zamek krzyżacki, regularny, gotycki (ok. 1370), obecnie Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Działy: historyczny, archeologiczny, geologiczny i przyrodniczy. Znaczne fragmenty murów miejskich z basztą (XIV w.) i wiele obiektów z XIX w. Herb Kętrzyna to niedźwiedź brązowy, ukryty między trzema młodymi iglakami rosnącymi na wzgórzu. 


 
Gierłoż, osada i las 8 km na wschód od Kętrzyna, ruiny byłej wojennej kwatery Hitlera - „Wilczy Szaniec”, gdzie dokonano nieudanego zamachu na jego życie w 1944 r. Nazwę „Wilczy Szaniec” nadał Hitler, wykorzystał w tym celu swój pseudonim „Pan Wilk” (Herr Wolf). Kwatera powstała w niewielkim, ale gęstym lesie mieszanym, który ułatwiał maskowanie. Budowę tego obiektu rozpoczęto we wrześniu 1940 r. Było tu ponad 70 różnych obiektów z żelazobetonu i cegły, w tym 7 najcięższych schronów o ścianach i stropach grubości 5-8 m. 24 stycznia 1945 r. saperzy niemieccy wysadzili wszystkie obiekty znajdujące się w Wilczym Szańcu w powietrze. Od roku 1959 ruiny byłej kwatery głównej zwiedzają turyści.


8 komentarzy:

 1. W takim razie muszę odwiedzić kiedyś Kętrzyn :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O Kętrzynie słyszałam tylko tyle, co wspominała koleżanka na studiach. Po Twojej lekturze trochę się doszkoliłam :). O Wilczym Szańcu czytałam przelotem chyba w folderach, które przyniosłam niegdyś z targów. Tyle miejsc w tej naszej Polsce, a kiedy to wszystko zobaczyć?! Pozdrawiam cieplutko :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna nasza Polska cała więc trudno zdecydować się, które miejsca odwiedzić najpierw:)
   Dziękuję!

   Usuń
 3. Fajne pocztówki i super opisy :D. Naziści zostawili sporo zagadkowych miejsc szczególnie na Dolnym Śląsku. Polecam obejrzeć pozostałości obiektów z kompleksu Riese na Dolnym Śląsku, w Górach Sowich. Miejscu przypisuje się wiele legend, m.in. o skrytych skarbach i wielokilometrowych podziemnych korytarzach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele ciekawych miejsc dla miłośników historii (np. Zamek Bolczów) i poszukiwaczy skarbów :D

   Usuń
 4. Z chęcią odwiedziłabym "Wilczy Szaniec"..

  OdpowiedzUsuń
 5. Wilczy Szaniec kojarzy mi się z telewizją, bo to tam po raz pierwszy o nim usłyszałam. Akurat zaczynał się "Piekielny Hotel" i właśnie gwiazdą odcinka był jakiś obiekt położony w pobliżu tego miejsca i później był nawet pokazywany Wilczy Szaniec. Bardzo interesujące miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W Wilczym Szańcu byłam kilkakrotnie i za każdym razem czułam wręcz tajemniczą atmosferę pozostawionych ruin, ukrytych często w gąszczu lasów. Swego czasu, jak byłam mała, zdarzało mi się chodzić nawet po wnętrzu większości z pozostałych kwater, teraz wejścia są niedostępne dla turystów, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Sama pochodzę z Mazur więc Gierłoż była dla mnie miejscowością obowiązkową. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)