piątek, 12 czerwca 2015

ZŁOTÓW

Złotów to miasto powiatowe leżące na północy województwa wielkopolskiego w sercu historycznej Krajny, której granice wyznaczają rzeki: Noteć, Gwda, Dobrzynka, Kamionka i Brda. Okolice miasta stanowią miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów, co wynika głównie z dobrego położenia i korzystnych warunków przyrodniczych. Tereny zielone, leśne oraz wodne zajmują prawie 40% powierzchni miasta.
Pierwsze wzmianki odnoszące się do pochodzenia nazwy dzisiejszego Złotowa dotyczą miasta Wielatów, które wywodzi się od nazwy pomorskiego plemienia Wieletów, założycieli średniowiecznego grodu. Późniejsze nazwy odnoszą się do złotych rzymskich monet, które odnajdywano na terenie miasta lub też od słowa "słota" - czyli tutejszych warunków klimatycznych, licznych jezior i bagien. 
Kościół pw. Św. Stanisława Kostki. Kościół pw. NMP. Ul. Cechowa. Jeleń – herb Złotowa.

Herbem miasta jest wizerunek jelenia o muskularnej sylwetce, kasztanowo - czerwonego z porożem w kolorze złotym, kroczącego na tle zielonych drzew iglastych i liściastych w błękitnym polu. Pomnik przedstawiający jelenia znajduje się przed budynkiem Ratusza.
Najstarszym zachowanym obiektem sakralnym w Złotowie jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to wczesnobarokowy kościół zbudowany w latach 1661-1664. Kościół pw. WNMP został zbudowany na planie krzyża łacińskiego, ma jedną nawę oraz dwie kaplice – św. Anny oraz Matki Bożej Różańcowej. W 1850 roku dobudowano do kościoła wolnostojącą dzwonnicę.
Drugim z kościołów wartym odwiedzenia jest
kościół pw. św. Stanisława Kostki, Jest to poewangelicka świątynia, zbudowana w latach 1829-1830. Trzynawowy kościół z dominującą nad miastem wieżą oraz charakterystycznym boniowaniem (ozdobne rowki imitujące lico muru) zdobiącym elewację. 


Pocztówkę otrzymałem od Edyty z miasteczka, gdzie noce są białe jak dzień:) 

6 komentarzy:

 1. Niby Złotów to miasto w województwie z którego pochodzę, ale jakoś go nie kojarzę. Na pewno tam nie byłam ;)
  Jeleń kojarzy mi się trochę z Jelenią Górą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mam kartkę ze Złotowa od Edyty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W województwie wielkopolskim byłam już wiele razy ale tej miejscowości jeszcze nie odwiedziłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. piękna pocztówka. :) ze Złotowa mam koleżankę z kolonii w czasie podstawówki, więc o mieście całkiem sporo wiem. ale chyba pocztówki żadnej nie mam, jedynie listy do siebie pisałyśmy. i niestety ze względu na młody wiek nie udało mi się tam pojechać, jedynie w Krakowie się widywałyśmy. ;)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobnie jak Kindze, jeleń skojarzył mi się z Jelenią Górą :). Nigdy nie byłam w Złotowie, ale kto wie, może kiedyś się uda :D. Chciałabym zobaczyć jak najwięcej pięknych polskich zakątków...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)