sobota, 30 maja 2015

SŁUPSK

Miasto usytuowane jest w północnej części Polski na Pobrzeżu Słowińskim. Słupsk zlokalizowany jest po obydwu brzegach rzeki Słupi, 18 km od Morza Bałtyckiego. Nazwa miasta pochodzi od nazwy rzeki. Prawa miejskie 1310. Słupsk jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Do najważniejszych walorów turystycznych należą zabytki Słupska, m.in. Ratusz Miejski, gotyckie kościoły, Zamek Książąt Pomorskich, najstarszą czynna winda w Europie, największa na świecie kolekcję prac plastycznych Witkacego i witkacjanów. W centrum można podziwić zabytkowe kamienice z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W mieście nad Słupią od ponad 45 lat odbywa się Festiwal Pianistyki Polskiej. Tramwaj - symbol dawnego Słupska. Do 1959 r. pod Nową Bramą przejeżdżały tramwaje. Obecnie w tym miejscu znajduje się wagon tramwajowy. Brama ta została zbudowana w XIV w. w stylu gotyckim. Obecnie mieści się tutaj galeria sztuki.  
 
Zabytkowy budynek starostwa powiatowego w Słupsku wybudowany w 1903 w stylu eklektycznym. Kościół św. Jacka, Nowa Brama i tramwaj. Ratusz Miejski.
 
W obrębie starego miasta, nad rzeką Słupią Zamek Książąt Pomorskich wybudowany w 1507 r. za panowania Bogusława X. Obecnie siedziba Muzeum Pomorza Środkowego z największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, choć twórca ten nigdy nie był w Słupsku. Zamek zachował Prostokątny kształt, jego wymiary zewnętrzne to 17 m na 35 m. Jest to budowla trzykondygnacyjna z cegły, otynkowana i przykryta dachem czterospadowym. Do korpusu zamku przylega wieloboczna wieża przykryta hełmem zwieńczonym latarnią. Obok Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku znajdują się ogrody zamkowe. Znajduje się tutaj rzeźba Anny Dębskiej „Pędzące odyńce”z 1965 roku. 
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. „Pędzące odyńce” - rzeźba Anny Dębskiej w Ogrodach Zamkowych w Słupsku.

Pocztówki otrzymałem od Moniki i Krystyny ze Słupska:)

14 komentarzy:

 1. Bardzo ładna pocztówka,tym bardziej że lubię multi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mam pocztówki od Krystyny, z czego bardzo się cieszę, bo są naprawdę ładne. Multi ciekawe, ten tramwaj i ratusz kojarzę ze Słupskiem, jednak nigdy o tym Festiwalu Pianistyki Polskiej nie słyszałam. Wydaje się być ciekawym wydarzeniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 1977 r. poczta wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku:
   http://www.stampspoland.nl/images/postage/people/1977/2375.jpg

   Usuń
  2. Ten znaczek jest rewelacyjny! Poproszę teraz taki....

   Usuń
  3. Ładny ten znaczek, ten motyw mi się podoba :)

   Usuń
 3. FPP w Słupsku to niezwykle interesujące wydarzenie kulturalne, już Jerzy Waldorff (krytyk muzyczny) je zachwalał. Co roku staram się w nim uczestniczyć :)
  A moje miasto na pocztówkach jest równie interesujące jak w rzeczywistości!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam, że dowiedziałam się, gdzie leży Słupsk podczas odpowiedzi na lekcji historii - miałam wskazać na mapie miasto, z którego pochodził Kaźko Słupski i kompletnie nie wiedziałam gdzie szukać więc zaczęłam od góry. No, miałam szczęście - gorzej gdyby Kaźko był Krosieński lub Gorlicki ;)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No, niezła pocztówka. Zresztą lubię do Ciebie zaglądać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy blog, sama bardzo lubię podróżować po Polsce i z każdej mojej podróży przywożę pocztówki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Pocztówki są chyba najtańszą pamiątką z podróży.

   Usuń
 7. Może kiedyś uda mi się odwiedzić Słupsk, pocztówka na pewno do tego zachęca :)

  http://wyjatkowewyjatkowosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. śliczna pocztówka, budynki mają swój urok :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ładniutkie pocztówki :)! Słupsk jest mi bliski, gdyż rodzina taty mieszka w jego okolicach. Jeździliśmy głównie do Ustki, ale przejeżdżając przez Słupsk. Wracając z plaży zawsze zajeżdżaliśmy na pizzę do restauracji "Pod Kasztanem". Będąc jeszcze dzieckiem zaliczyłam tam również szpital - tak się kończy przypadkowe łykanie wody z morza... :D.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)