środa, 11 marca 2015

RZESZÓW

Miasto wojewódzkie położone nad Wisłokiem (rzeka licząca 220 kilometrów długości) na granicy Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej. Ośrodek życia gospodarczego i kulturalnego województwa podkarpackiego. Rzeszów jako osada powstał w okresie wczesnego średniowiecza na skrzyżowaniu szlaków handlowych, prowadzących na Węgry i Ruś. Prawa miejskie w 1354. Miasto prywatne Rzeszowskich, Ligęzów i Lubomirskich.

Zamek z lat 1902-06, zbud. na pozostałościach zamku Lubomirskich, ob. Sąd Okręgowy; ratusz z 1591 r., przeb. W stylu neogotyckim, ob. Urząd Miasta; studnia na Rynku; deptak, ul. 3 Maja, popijarski późnorenesansowy kościół Św. Krzyża z lat 1644-49 i dawny klasztor, ob. Muzeum Okręgowe; Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Co można zwiedzić w Rzeszowie?

 • Rynek z pseudogotyckim ratuszem z XVIII w. i starymi kamieniczkami XVII-XIX w.
 • Zamek Ligęzów, później Lubomirskich otoczony obwarowaniami bastionowymi systemu nowowłoskiego (XVII-XVIII w.). Na miejscu dawnego pałacu budynki z 1906 z wieżą wczesnobarokową (ok.1620).
 • Kościół, kolegium i klasztor Pijarów fundacji Lubomirskich (1642). Kościół barokowy z dwuwieżową fasadą. We wnętrzu stiuki barokowe i wystrój rokokowy. W budynkach poklasztornych Muzeum Okręgowe. Zbiory: archeologiczne, etnograficzne (cenny zbiór strojów ludowych, rzeźby i ceramiki), sztuki i rzemiosła artystycznego (meble polskie, pamiątki cechowe). 
Pocztówkę otrzymałem od Ani:) Warto zajrzeć na jej blog wędrówki pocztówki.

12 komentarzy:

 1. Ładne są te nocne ujęcia. Zdjęcia w dziennym świetle chyba byłaby mniej atrakcyjne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś jeździłam do Rzeszowa i niezbyt podobało mi się to miasto, ale w tamtym roku odwiedziłam znów Rzeszów po długiej przerwie. Muszę stwierdzić, że Stare Miasto jest bardzo ładne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja, przejeżdżałam obwodnicą, poszłam do galerii tu i tam i tyle było mojego zwiedzania. Faktycznie Stare Miasto jest ładne.
   Zamek raczej nie jest otwarty dla turystów gdyż mieści się w nim sąd. Ale może kiedyś to się zmieni.

   Usuń
 3. Znów wstydzę się jako osoba pochodząca z Podkarpacia - starówki w Rzeszowie chyba nigdy nie widziałam, a miasto kojarzy mi się jedynie z pomnikiem... różnie nazywanym oraz zapachem samochodów egzaminu na prawo jazdy (ciężkie chwile... :D). Może w końcu powinnam się wybrać do stolicy mojego województwa bardziej... turystycznie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jakby być w Rzymie i nie widzieć papieża:)

   Usuń
 4. Ja na początku mojego pobytu w stolicy podkarpacia nie lubiłam tego miasta :) ale potem się przekonałam, że da się tam żyć i to nawet całkiem ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Ligęzów" - dziwnie brzmiące nazwisko...
  Nocny widok ładny. Mam kilka kartek z Rzeszowa, ale prezentują ujęcie dzienne. W tym mieście nigdy nie byłam, ale słyszałam, że Stare Miasto całkiem ciekawe i warto zobaczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to typowo polskie nazwisko, pochodzi od staropolskiego ligać "wierzgać, kopać, kłaść się".

   Usuń
 6. Nigdy nie byłam, ale mam nadzieję, że odwiedzę to miasto i zobaczę jak wspaniale wygląda nocą <3
  www.stylevoila.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo ładna pocztówka ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo piękne miasto, byłam w nim już 6 razy :) szczególnie piękny jest Rynek oraz taki park fontann

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)