niedziela, 8 marca 2015

NOWA SÓL

Miasto nad Odrą i port rzeczny. Swą nazwę wywodzi od soli, choć jej tu nigdy nie wydobywano. W 1553 założono tu składy soli. Pierwotna osada solników położona była w rejonie dzisiejszego zalewu portowego. Osada rozszerzyła się na południe, gdy przywędrowali tu tzw. Bracia Morawscy. W roku 1743 osada solników i morawskich uchodźców uzyskała prawa miejskie.
Zabytkowym obiektem miasta jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała. Posiada on cechy stylowe renesansu i baroku. Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Przy przelotowej głównej ulicy kościół pw. św. Antoniego wybudowany w latach 1835-1839, jako zbór ewangelicki, według projektu Stülera. Wnętrze opięte dwukondygnacyjnymi emporami wspartymi na filarach. Miasto posiada duży zespół zabudowy, usytuowanej szeregowo i wolno stojąco, reprezentującej różne style od końca XVIII w.

Plac Wyzwolenia; most na Odrze; budynek banku BGŻ przy ul. Marszałka J. Piłsudskiego; kościół św. Michała Archanioła z 1591-96; neoromański kościół św. Antoniego z 1835-39; neoklasycystyczna willa z XIX w. przy ul. Muzealnej, obecnie budynek banku; secesyjna kamienica u zbiegu ulic Marszałka J. Piłsudskiego i Wyspiańskiego

Pocztówkę otrzymałem od Pauli w ramach wymiany między blogerami:) 

7 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w Nowej Soli :) Dochodzę do wniosku, że w wielu polskich miastach zabytki stanowią kościoły. W Przemyślu aż roi się od kościołów, mam dwa swoje ulubione: Kościół Karmelitów bosych, który tchnie przepychem, oraz Kościół pw. św. Brata Alberta - wprost niezwykle skromny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z przemyskich kościołów najbardziej podoba mi się katedra i Karmelici :)

   Usuń
 2. Ciekawe, miasto nazywa się Nowa Sól, a nie ma związku z solą,

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowa Sól nie do końca związana z solą, ciekawe ;) Lubię takie multi, a willa zdecydowanie zasłużyła na większe zdjęcie, bo bardzo mi się podoba. Fajnie, że jest wykorzystana. W sumie to jak ją zobaczyłam, to pomyślałam, że pewnie mieści się tam bank. No i zgadłam ;)
  Tak w ogóle to kościoły chyba dość często pojawiają się na pocztówkach z miastami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkałam w Nowej Soli 7 lat. Po latach jest jeszcze piękniejsza! Z zabytków : zwodzony most jest bardzo interesujący a z nowości Park Krasnala z największym krasnalem na świecie Solusiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. nieźle to wygląda, jest wiele niesamowitych małych miast w Polsce, które są naprawdę piękne, ale niezbyt często odwiedzane, bo też niewiele o nich wiadomo. a szkoda. ;)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)