sobota, 14 marca 2015

ŁÓDŹ

Drugie co do wielkości miasto Polski. Leży na południowo-zachodnim stoku Wyżyny Łódzkiej, w samym centrum kraju. Niegdyś największy ośrodek przemysłu włókienniczego, obecnie prężny ośrodek akademicki i kulturalny. Znajduje się tutaj unikalne Centralne Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Medycyny Wojskowej WAM. Prawa miejskie 1423. Rozwój w czasach Królestwa Polskiego w związku z wytypowaniem Łodzi na miasto fabryczne (1820).


Centralną ulicą miasta jest ul. Piotrkowska łącząca plac Wolności z pl. Niepodległości. Zabudowa jej oraz sąsiednich ulic pochodzi w większości z 2 poł. XIX i początku XX w. Przy pl. Wolności ratusz klasycystyczny (1827), opodal Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Na środku placu pomnik Tadeusza Kościuszki.

Olśniewające rezydencje dawnych fabrykantów tworzą niepowtarzalny wizerunek Łodzi. Takich fabryk-rezydencji jak łódzkie nie budowano nigdzie indziej na świecie. Kolosy z czerwonej cegły z potężnymi bramami i kominami przypominają średniowieczne zamki. Wciąż pozostają symbolem potęgi Łodzi. Opustoszałą fabrykę Poznańskiego przekształcono w olbrzymie centrum handlowo-rekreacyjno-kulturalne o nazwie „Manufaktura” - znak rozpoznawczy Łodzi XXI wieku.

Pocztówki otrzymałem od Kingi w ramach wymiany między blogerami:)

11 komentarzy:

 1. Łódź , ma piękną wizytówkę manufakturę, to prawdziwa perełka miasta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne pocztówki. Ja jakoś jeszcze nie zdobyłam żadnej kartki z Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja ostatnio nawiązałam korespondencję listową z przesympatyczną osobą mieszkającą w łodzi i dostałam pierwszą pocztówkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Łodzi byłam na koncercie 30 Seconds to Mars :D

  OdpowiedzUsuń
 5. świetnie ulica wygląda, na Piotrkowskiej moja Ciocia ma zakład z sukniami ślubnymi :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czemu, ale to miasto działa jakoś negatywnie na mnie..

  OdpowiedzUsuń
 7. Łódź to bardzo ciekawe miasto - niewiele osób chyba się spodziewa, że jedno z największych w Polsce oraz z bardzo ciekawą kulturą, taką... poprzemysłową, ale bogatą. Mam zamiar odwiedzić! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za wymianę i polecam się na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 9. do Łodzi mam ogromną słabość i zupełnie nie podzielam zdania większości, że jest brzydka. ;) mnie się bardzo podobała, wystarczy wiedzieć gdzie iść i nie nastawiać się, że będzie źle. ;)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)