czwartek, 5 marca 2015

POZNAŃ

Poznań jest miastem wojewódzkim położonym nad rzeką Wartą u ujścia Cybiny, Głównej i Bogdanki, na wysokości 54-104 m n.p.m. Stanowi dominujący ośrodek wielkiego przemysłu, handlu krajowego i międzynarodowego, nauki i kultury w środkowo-zachodniej części Polski. Miasto o bogatej przeszłości historycznej, w X wieku najpotężniejszy gród Polan i stolica państwa, dzisiaj szczyci się licznymi obiektami zabytkowymi. Z obiektów tych największą wartość zabytkową i historyczną posiada Ratusz. Jest on najcenniejszym zabytkiem świeckiego renesansu włoskiego po północnej stronie Alp. Zaliczony został do zabytków grupy 0.

Stary Rynek i renesansowy Ratusz z XVI w.

Budynek Ratusza usytuowany jest w północno-wschodniej części Rynku Starego Miasta. Ratusz Poznański stanowi jednolitą renesansową bryłę, z której wyrasta gotycki trzon wieży przechodzący w ośmioboczną podstawę klasycystycznego hełmu charakterystycznego dla sylwetki gmachu. Codziennie o godz. 12°° w południe, przy dźwiękach granego na wieży hejnału, toczą swą walkę dwa „koziołki” cieszące się ogromną popularnością wśród mieszkańców Poznania. Wieżę Ratusza zdobi metalowy orzeł stanisławowski.

Pocztówkę otrzymałem od Krystyny ze Słupska:)

7 komentarzy:

 1. W Poznaniu byłam i ratusz miałam okazję oglądać na żywo. Koziołków jednak nie widziałam, bo byłam tam nieco w późniejszych godzinach ;)
  Kartka przypadła mi do gustu, bo fajnie wyglądają te parasole i stoliki na pierwszym planie - jak ja byłam, to chyba nic takiego tam nie było.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie Poznań kojarzy się jeszcze z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi w różnych dziedzinach. Pocztówka bardzo ładna dzięki pięknemu podświetleniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. ooo faktycznie, wyczułyśmy dzisiaj poznański klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałąbym kiedyś zwiedzić to miasto. Niestety nie miałam jeszcze okazji, ale nie tracę nadziei ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dużo osób ostatnio dostaje pocztówki z tego Poznania. Osobiście mnie nie oczarowuje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ktoś lubi wielkie miasta, to moim zdaniem Poznań jest niemal idealny. W Poznaniu nie ma czasu na nudę, lubię tam przebywać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja kocham duże miasta, a Poznań jest obok Gdańska, jednym z dwóch miast, w którym się zakochałam. Byłam w nim już 5 razy i mam nadzieję,że będę jeszcze wiele razy :D Uwielbiam tamtejsze ZOO (Nowe ZOO) i spacerować ulicą Św Marcin i pamiętam też wspaniały koncert Garou w Hali Arena. Bardzo lubię też nowy dworzec pkp Poznań Główny ;) Mam bardzo miłe wspomnienia z Poznania.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)