poniedziałek, 9 lutego 2015

WYDMINY

Wydminy jest to duża wieś leżąca na wyniosłym brzegu głębokiej polodowcowej rynny, na której dnie błyszczy długie, urocze jezioro, zwane Wydmińskim. Wieś otaczają od wschodu łagodne pofalowane tereny, a od zachodu rozległe łąki, pozostałość po dawnych moczarach. Wydminy zabudowane są wzdłuż drogi biegnącej z północnego zachodu na południowy wschód. Część wsi położona bliżej dworca ma charakter miasteczka. 


Tu właśnie można oglądać stare kamieniczki z charakterystycznymi szczytami i domy z niewielkimi podjazdami, wspartymi na murowanych kolumnach. We wsi przetrwał też dawny gotycki kościół założony w 1550 roku. Wieża kościoła posiada ładne dekoracje na ścianach i na szczycie. 
Największą popularnością cieszy się plaża i przystań. Od przystani w kierunku północnym prowadzi bardzo ładna alejka spacerowa ocieniona drzewami.

9 komentarzy:

 1. Takie wspaniałe miejsce, a ja słyszę o nim pierwszy raz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda uroczo, ale też nigdy o nim nie słyszałam!

  OdpowiedzUsuń
 3. pierwszy raz też o tym słyszę, ale że są to Mazury to naturalnie musi to być piękne miejsce, szczególnie to ujęcie z góry z jeziorem w tle szalenie mi się podoba. zdecydowanie zbyt długo już nie byłam na Mazurach. ;)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mazury to cud natury! Warto je odwiedzić, ale latem :)

   Usuń
 4. Malownicza wieś, bez wątpienia :) Lubię takie jeziora, lasy i nagle wyłaniają się jakieś domy. Widok z lotu ptaka może przyciągnąć turystów, bo jest świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie jest tam pięknie! Ale także wcześniej nie słyszałam o tej miejscowości

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsce - a ja nigdy na Mazurach nie byłam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydminy :) Byłem tam w ubiegłym roku :) Miejscowość ta stanowiła moja bazę wypadową po Mazurach :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)