piątek, 6 lutego 2015

KRYNICA ZDRÓJ

Miasto, jedno z najsłynniejszych i najładniejszych uzdrowisk polskich, położone w śródgórskiej malowniczej kotlinie u zbiegu potoków: Kryniczanki i Czarnego Potoku, w Beskidzie Sądeckim zwanym w tej części Beskidem Krynickim. Śródgórskie położenie Krynicy wpływa korzystnie na specyfikę miejscowego klimatu (pobudzającego, podalpejskiego). Zabudowa uzdrowiska na wielu poziomach powiększa malowniczość i turystyczną atrakcyjność tej miejscowości. Zwracają uwagę XIX-wieczne drewniane wille w typowym kuracyjnym „szwajcarskim” stylu oraz pijalnia „Słotwinka” z 1806 roku.
 
 
Kolei gondolowa na Jaworzynę Krynicką, galeria sztuki Romanówka ze stałą wystawą prac Nikifora, Stare Łazienki Mineralne, Nowe Łazienki Mineralne sanatorium Stary Dom Zdrojowy

Krynica posiada doskonałe warunki klimatyczne oraz bogate źródła wód mineralnych. Wody krynickie używane są do kuracji pitnych oraz kąpieli mineralnych. Krynica oprócz znaczenia leczniczo-wypoczynkowego, stanowi znany w kraju ośrodek sportów zimowych (dobre warunki śniegowe) oraz centrum ruchu turystycznego.
Prawdziwą artystyczną rewelacją Krynicy była postać słynnego malarza-samouka Nikifora zwanego Matejką, a potem Nikiforem Krynickim zmarłego w 1968 r.

Pocztówkę otrzymałem od Wiolki w ramach wymiany między blogerami:)

7 komentarzy:

 1. Krynica to także słynny tenor Jan Kiepura, który był nie tylko kuracjuszem ale jej mieszkańcem. Wybudował tu swoją słynną willę Patria, będącą jego jednym domem w Polsce, ma swój pomnik, a co roku odbywa się tu festiwal jego imienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W okresie międzywojennym Krynica była ożywionym ośrodkiem kulturalnym Polski.

   Usuń
  2. Mieszkam w pobliżu Patrii - codziennie przechodzę koło tego budynku w drodze do pracy, a pomnik Jana Kiepury jest w samym centrum - też mijam go praktycznie codziennie :)

   Darku cieszę się,że kartka dotarła i dzięki jeszcze raz za świetną wymianę! :-)

   Usuń
 2. Nigdy nie miałam okazji tu być, a słyszałam że jest tam pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, że Krynica to naprawdę świetne uzdrowisko i można tam wypocząć :) Byłam kiedyś w jednej z takich uzdrowiskowych miejscowości, ale niestety nie pamiętam czy to była Krynica, czy jakieś inne miasto...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na południu Polski jest dużo uzdrowiskowych miejscowości. Więc nic dziwnego, że nie pamiętasz nazwy:).

   Usuń
 4. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy wynajem pokoi w centrum Krynicy Zdroju nie był problemem. Teraz z roku na rok przybywa coraz więcej turystów. Zawsze lubiłem tam jeździć ze względu na fakt, że rzeczywiście jest co robić. Teraz jeżdżę poza sezonem, żeby uniknąć masy ludzi.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)