sobota, 20 września 2014

GOŁOTCZYZNA

W tej niepozornej podciechanowskiej wiosce, w wilii "Krzewnia", mieszkał i tworzył Aleksander Świętochowski (1849-1938), filozof i publicysta. Tu wreszcie spoczął na pobliskim sońskim cmentarzu. Od 1973 roku w „Krzewni” jest Muzeum Pozytywizmu im. Aleksandra Świętochowskiego. Znajduje się w nim niepełne wyposażenie gabinetu Świętochowskiego oraz gromadzone są zbiory związane z okresem pozytywizmu i Posłem Prawdy. W pomieszczeniu wejściowym jest galeria obrazów przedstawiająca pejzaże wiejskie.


Placówka ma budynki gospodarcze w których znajdują się zabytkowe maszyny i sprzęt rolniczy. W dość dobrze utrzymanym parku znajduje się kilka ciekawych pomników przyrody. Najwyższe są świerki, które mają po ok. 29 m.
We wrześniu odbywa się plenerowa impreza Zajazd Szlachecki, a po parku i dworku chodzą postacie wzięte z powieści Sienkiewicza. Można spróbować swych sił w walce wręcz i strzelaniu z łuku oraz skosztować regionalnych przysmaków.

6 komentarzy:

 1. Ciekawa tematyka, pierwszy raz spotykam się z pocztówkowym blogiem, ale... może po prostu nigdy nie szukałam informacji na ten temat :)
  Zmieniłabym jedynie szatę graficzną. Wiem, że to kwestia gustu, ale w końcu jestem estetką i mam prawo delikatnie wspomnieć o swoim zdaniu :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, że szata graficzna to kwestia gustu:) Każdy ma inny.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej miejscowości ;p Bardzo ładna willa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią bym tam pojechała :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa pocztówka! I jeszcze ciekawsze muzeum! ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)