środa, 17 września 2014

PRZEMYŚL

Starodawny ośrodek miejski, położony na pograniczu dwóch krain geograficznych Pogórza Dynowskiego i Niziny Sandomierskiej w tzw. „Bramie Przemyskiej”. Przemyśl zaliczany jest do najpiękniejszych miast w Polsce, dzięki zlokalizowaniu na tarasowych wzniesieniach, nad rzeką San, która przedziela go na dwie równe prawie części: lewobrzeżną Zasanie i prawobrzeżną, w której znajduje się średniowieczne miasto bogate w zabytki architektury.


Katedra – cenny zabytek architektury. Wybudowana w stylu gotyckim w wiekach XI-XVI, w miejscu dawnej rotundy romańskiej św. Mikołaja z XII-XIII wieku. W wieku XVIII przebudowano fasadę w stylu barokowym. Obok katedry stoi dzwonnica późnobarokowa nadbudowana ok. 1907 r. mająca 71 m wysokości.

Pocztówkę przysłała mi blogerka Edi w ramach wymiany
Więcej o Przemyślu na jej blogu. 

7 komentarzy:

 1. O Przemyślu mogłabym powiedzieć wiele, bo mieszkałam w nim ponad 20 lat, a na temat katedry pisałam pracę licencjacką :)
  Powiem tylko tyle, że naprawdę odwiedzić to urokliwe miejsce, bo swym klimatem przypomina trochę Kraków, a jest o wiele tańssze i nie jest, aż tak przytłoczone turystami :)
  Cieszę się, że karteczka dotarła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam bardzo podobną kartkę, a Przemyśl chciałam odwiedzić już kilka razy, niestety nigdy nie miałam dość czasu aby się na dłużej zatrzymać w tym mieście. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy tam nie byłam, chociaż stosunkowo niedaleko przejeżdżałam... Kartka z katedrą to raczej nie dla mnie, ale te kamieniczki już urzekają! Ja ostatnio bardzo dokładnie przyglądam się toruńskim kamienicom i wyszukuję te najpiękniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładna karteczka:) Też wymieniałam się z Edytą

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się ta pocztówka z mojego miasta (mieszkam w Przemyślu od urodzenia) :)
  Obdarowałam już nią kilka osób ^^ Również zachęcam wszystkim do odwiedzenia tego cudownego miasta.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta przy katedrze do góry i dochodzimy do miejsca w którym aktualnie pracuję :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)