środa, 24 września 2014

AUGUSTÓW

Lecz myślę, że kiedyś się spotkamy.  W Augustowie, nad Neckiem, w białe dnie.

Miasto położone na zachodnim skraju Puszczy Augustowskiej, nad rzeką Nettą, między jeziorami Necko, Białe i Sajno. Miejscowość wczasowo-turystyczna, ośrodek sportów wodnych i uzdrowisko (kąpiele borowinowe). Latem przybywa wielu turystów, amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych. Po jeziorach pływa „biała flota” małych statków pasażerskich.
Miasto przekształciło się w większy ośrodek z osady jaćwieskiej, a następnie niepozornej wsi Mostki. Założone w 1546 r. przez królową Bonę. Prawa miejskie otrzymało od Zygmunta Augusta w 1557 r. Zachowany zabytkowy układ przestrzenny z prostokątnym rynkiem i wylotowymi ulicami.


W latach 1824-39 zbudowano Kanał Augustowski wg projektu gen. Ignacego Prądzyńskiego. Najciekawszym zabytkiem jest zespół urządzeń i budowli Kanału Augustowskiego. W Augustowie znajduje się muzeum upamiętniające twórcę Kanału Augustowskiego – gen. I. Prądzyńskiego. Jest tu także Muzeum Osobliwości Jana Szostaka, który zgromadził sprzęt rybacki, narzędzia rolnicze, sprzęt gospodarstwa domowego oraz różne wyroby dawnej sztuki ludowej.

6 komentarzy:

 1. Ładnie tam, nie zwiedziłam jeszcze tej mieściny.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna kartka!:) nie mam Augustowa w swojej kolekcji:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie właśnie Kanał Augustowski przychodzi na myśl jako pierwszy, gdy myślę o Augustowie. Mój brat wybiera się tam na wycieczkę, ale dopiero w czerwcu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym kiedyś pojechać do Augustowa i przeżyć augustowskie noce :)
  Dziękuję za zgłoszenie do zabawy;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to najwcześniej za rok, bo tylko latem można w pełni docenić augustowskie noce;)

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)