czwartek, 21 sierpnia 2014

MIKOŁAJKI

Miasteczko nad Jez. Mikołajskim zwane Mazurską Wenecją, węzeł szlaków żeglugowych, znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, wioska żeglarska. Położone w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W pobliżu jez. Łuknajno rezerwat ptasi – jeden z największych schronisk łabędzia niemego w Europie.

 
Patronem wsi był Święty Mikołaj, według legend opiekun żeglarzy i przejść wodnych, a jego imię wpisało się już na stałe w nazwę mazurskiej wsi, od 1726 r. miasta, zwanego do dziś Mikołajki.
Układ przestrzenny Mikołajek jest nieco chaotyczny, lecz nie pozbawiony uroku, jeżeli patrzy się od strony wody. Wiele uroku mają bielone kamieniczki, jakimi zabudowane są wąskie uliczki miasteczka. W Mikołajkach znajduje się także Muzeum Reformacji Polskiej oraz kirkut – jeden z nielicznych zachowanych cmentarzy żydowskich na Mazurach.


Herbem Mikołajek jest Król Sielaw – ryba w złotej koronie na głowie, umiejscowiona na niebieskiej tarczy. Rzeźba takiej samej ryby znajduje się także na rynku, w fontannie oraz na nabrzeżnej promenadzie obok mostu drogowego. Z miasteczkiem wiąże się legenda o „Królu Sielaw” - olbrzymiej rybie schwytanej przez miejscowych rybaków i uwięzionej w celu zapewnienia obfitych połowów. W każdą pierwszą sobotę lipca odbywa się w Mikołajkach Festiwal Króla Sielaw, którego punktem kulminacyjnym jest zamocowanie (przy filarze mostu drogowego) ogromnej drewnianej ryby ze złotą koroną na głowie.


6 komentarzy:

 1. Wychodzi na to, że Mikołajki to warta odwiedzenia miejscowość, bo i pełna uroku, i jest co zobaczyć, a jeśli komuś nie chce się zwiedzać, to pozostaje jezioro.
  Cmentarz żydowski? Zapiszę sobie ;)
  Pierwsza pocztówka jest wspaniała i te łódeczki stojące jedna przy drugiej, no dla mnie to niecodzienny widok. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna miejscowości, bardzo ciekawa legenda ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mikołajki są zdecydowanie godne polecenia, piękne jeziora, świetny aquapark w Hotelu Gołębiewskim (dla miłośników zjeżdżalni, saun i różnorakich basenów), możliwość popływania statkiem, czy zjedzenia gofrów na starówce. Mikołajki kojarzą mi się z domem rodzinnym, który jest usytuowany 22km od nich :). Czekam na post o mojej małej miejscowości, w której gofry są jeszcze lepsze niż w Mikołajkach - Ruciane-Nida :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam pocztówki z Twojej miejscowości. Ale niedawno zamieściłem post o Wojnowie, w gm. Ruciane-Nida. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Mikołajki latem są najpiękniejsze. Poza tym jest duży wybór ładnych hoteli w Mikołajkach, a przecież każdemu z nas zależy na wypoczynku w przyjemnym i czystym hotelu.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)