niedziela, 24 sierpnia 2014

TATRY

Najwyższe w Polsce góry typu alpejskiego. Tatry są najwyższą i najpiękniejszą grupą górską w Karpatach. Jak potężne twierdze wznoszą się ich skalne mury ponad otaczające je niższe krainy górskie. Polskie Tatry dzielą się na granitowe Tatry wysokie o formach ostrych i niższe Tatry Zachodnie o łagodnych grzbietach. Formy ich ostre i śmiałe, a cały krajobraz dziki, pełen grozy, a jednak uroczy i malowniczy.

Smreczyński Staw. Potok Kościeliski. Schronisko Ornak. Kapliczka Zbójnicka. Pisana Hala

Prawdziwą ozdobą krajobrazu są liczne jeziora tatrzańskie, zwane przez górali stawami. W ich ciemnej toni przyglądają się skalne zbocza gór i zieleń lasów. Z 43 jezior w Tatrach Zachodnich znajduje się tylko jeden Smreczyński Staw, położony w górnej części Doliny Kościeliskiej.

W Dolinie Chochołowskiej w Tatrach

Najpopularniejsze i charakterystyczne dla Tatr rośliny to limba, szarotka oraz krokusy, których fioletowe kwiaty zwiastują wiosnę. Oprócz pospolitych gatunków zwierząt występują również niedźwiedzie, kozice, świstaki oraz orzeł przedni.

Kościółek z XVII w. na Harendzie. Kościół parafialny z 1847 r. przy ul. Kościeliskiej. Kaplica w Jaszczurówce z 1908 r.

Głównym ośrodkiem turystycznym jest Zakopane, najpopularniejsza miejscowość wczasowa w Polsce. Miasto położone u podnóża Tatr w kotlinie między Gubałówką, a masywem Giewontu. Centru sportów zimowych i punkt wyjścia wycieczek w Tatry. Ważna stacja klimatyczna i lecznicza. W Zakopanem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

6 komentarzy:

 1. Kilka lat temu byłam w Zakopanem, Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej oraz w kaplicy w Jaszczurówce, która została zbudowana bez użycia gwoździ :)
  Jest tam po prostu pięknie, polecam każdemu odwiedzenia tych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje ukochane miejsca <3 Tatry i Pieniny - nigdzie nie jest mi lepiej niż w naszych górach :) Piękne pocztówki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie Tatry to najwspanialsze polskie góry. A na Krupówkach był w ostatni długi weekend taki tłok, że trudno było przejść, tak słyszałam.
  Też mam pocztówki ze wszystkich tych miejsc ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Krupówkach jest większy tłok niż w Warszawie. Łatwo się tam zgubić :)

   Usuń
 4. Uwielbiam pocztówki z ładnymi krajobrazami. Bardzo mi się podoba ta z doliny Chochołowskiej.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)