niedziela, 19 stycznia 2020

ZIELONOGÓRSKA PALMIARNIA

Zielonogórska Palmiarnia jest osobliwością turystyczną o zasięgu ponadregionalnym. Tłumnie odwiedzana zarówno przez mieszkańców Zielonej Góry jak i krajowych i zagranicznych turystów, stanowi niewątpliwą jedną z atrakcji miasta. Kompletnie nowe konstrukcje Palmiarni wzniesiono na początku lat 80. Znajduje się na szczycie wzgórza w Parku Winnym. Z tarasu kawiarni "Palmiarnia" piękny widok na położone w dole miasto.
Zielonogórska Palmiarnia w Parku Winnym na wzgórzu, z rozległym widokiem na miasto, kawiarnia wśród egzotycznej roślinności.

Co zawierają jej wnętrza? Ok. 150 gatunków i odmian roślin ze strefy tropikalnej i ciepłej oraz akwaria. U wejścia rzuca się w oczy kilka okazałych drzew figowca bengalskiego. Na wprost wejścia najokazalsza, pomnikowych wymiarów, palma. Gruby pień palmowy oplatają pnącza pieprzu ozdobnego. Za nią drzewa kawowe - piękne i wonno kwitnące oraz kilka roślin cytrusowych. W kącie wysokie araukarie i kwatera opuncji. W kwaterze głównej, największej: stary, dorodny figowiec, bananowce, wielki granatowiec, avocado i inne. Dalej pnie się do światła eukaliptus w otoczeniu kilku dekoracyjnych odmian difenbachii. Interesujące pnącza męcznicy.

Rzeźba przestrzenna i roślinność w Palmiarni

5 komentarzy:

 1. Odwiedziłam kiedyś palmiarnię z Poznaniu, fajne miejsce. Może pora wybrać się do Zielonej Góry i porównać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy obecnym tempie zmian klimatycznych lubuskie stanie się potentatem w produkcji wina w Europie. Dzisiaj był atak zimy w Hiszpanii.... niepokojące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak Marcin ma rację, lubuskie wraca do winnych tradycji. Co do palmiarni, bardzo lubię takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie byłam, nie widziałam , żałuję.....Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można się wybrać i zobaczyć:)Pozdrawiam!

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)