sobota, 25 stycznia 2020

SOKÓŁKA

Miasto położone nad rzeką Sokołdą (prawy dopływ Supraśli), na wzgórzu o wysokości około 170 m npm. Pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1524 r., kiedy to Zygmunt Stary nadał dwór Sucholda królowej Bonie. Prawa miejskie od 1608. W okresie międzywojennym Sokółka znana z garbarni oraz targów na konie i bydło. 8 km na wschód wieś tatarska - Bohoniki.

Kościół Św. Antoniego. Ratusz. Cerkiew Św. Aleksandra

Pochodzący z XVI w. układ rynku i odchodzących od niego ulic jest związany z rozwinięciem się miasta przy trakcie Białystok-Kuźnica. W rynku domy z XIX w. oraz Dąb Wolności, zasadzony w 1919 r. Centralną część rynku zajmuje cerkiew prawosławna zbudowana około 1885 r., na planie krzyża greckiego. Z trzech stron do cerkwi prowadzą schody, wejście od zach. przez przedsionek. Kościół zbudowany został w 1848 r., rozbudowany w 1904 r. Wzniesiony na rzucie prostokąta, klasycystyczny. Na teren kościoła położonego na wzniesieniu wejście od strony ulicy przez okazałą bramę, z płaskorzeźbą.

4 komentarze:

 1. Widziałem kilka cerkwi, zarówno w Polsce jak i poza granicami. Każda, czy mała czy duża, była pięknie ozdobiona i wyposażona. Mają swój klimat. Dobrze, że opisujesz (tak starannie) te rejony Polski !

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie dotarłem na Podlasie, ale w koncu trzeba to zrobić. Piękny to wszak region no i Białoruś niedaleko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam najdalej w Supraślu. Okolice piekne. Serdeczme pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to już niedaleko:) Może następnym razem się uda...

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)