sobota, 6 maja 2017

NOWOGRÓD

Nowogród położony jest w odległości 14 km od Łomży przy szosie na Mazury. Małe miasteczko położone bardzo malowniczo na krawędzi wyżyny przy ujściu Pisy do Narwi. Należy do najstarszych miast na wschodnim Mazowszu – prawa miejskie otrzymało w 1427 r. W roku 1958 Nowogród obchodził uroczystości swego 1000-lecia.

 Jedna z furtek w skansenie

 Bramka z kłód sosnowych

Do najstarszych skansenów w naszym kraju należy Muzeum Kurpiowskie w Nowogrodzie n. Narwią. Położone na wysokiej skarpie zostało założone przez Adama Chętnika w 1927 r. Obecnie Muzeum składa się z kilkunastu zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego przeniesionych z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Zajmuje obszar ok. 3,5 ha. W jego obrębie znajduje się Wzgórze Ziemowita z pozostałościami dawnego osadnictwa.

Dom z Kadzidła

 
  Chałupa z Gawrych, koniec XVIII w. Fragment izby.

Na starym placu skansenowskim dominuje ekspozycja bartniczo-pszczelarska. Wśród obiektów drewnianych jest pięć domów mieszkalnych. Dwa najstarsze pochodzą: jeden z końca XVIII wieku, drugi na belce posiada datę 1805. Jednym z młodszych budynków jest chałupa z Myszyńca Starego, gdzie w jednej z izb znajdują się wycinanki, tkaniny oraz warsztat tkacki twórczyni ludowej Anny Kordeckiej. Ciekawym obiektem w skansenie jest dom z podcieniem narożnym.

 Gra na ligawce. W tle jeden z kilkusetletnich pni bartnych.
 
 Dział bartniczy. Fragment ekspozycji

Prócz chałup zostały sprowadzone obiekty gospodarcze: stodoła, mały wiatrak, spichlerze z podcieniami oraz obiekty przemysłowe (młyn, kuźnia, olejarnia).
 
Mały wiatrak gospodarczy z Plewek

Spichlerz podcieniowy z Dylewa Starego

Zestaw pocztówek w obwolucie Skansen Mazowiecko-Kurpiowski w Nowogrodzie wydany przez KAW w 1978 r.

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda to naprawdę pięknie! Tradycja zachowana na pocztowkach jest wspaniała. Młodzi ludzie może śmieją się z tego, ale ja mimo, że mam już 23 lata zachwycam się takimi rzeczami 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie fajne, sielskie klimaty :). Te pocztówki mają duszę i sprawiają, że chciałoby się tam znaleźć w zaprezentowanych czasach :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurcze, jakie super pocztówki i świetne miejsce!
  Kiedyś tam dotrę....

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurcze, jakie super pocztówki i świetne miejsce!
  Kiedyś tam dotrę....

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)