niedziela, 23 kwietnia 2017

ORNETA

Miasto jest położone na Warmii, na obszarze Równiny Orneckiej, w odległości 34 km od Lidzbarka Warmińskiego. Orneta leży nad rzeką Drwęcą i jeziorem Mieczowym. Nazwa wywodzi się ze staropruskiej nazwy pola - Wormedythin, ale już w początkach XV w pojawiła się równolegle nazwa Orneta. Herb Ornety przedstawia czarnego smoka stojącego na srebrnym polu, z zakręconym ogonem i podniesionym skrzydłem, na zielonej trawie.


Jest  to stare gotyckie miasto, mające bardzo bogatą historię. W mieście najbardziej warta uwagi jest starówka. Na starówce najokazalej prezentuje się ratusz (murowany z cegły, wybudowany w 1375 roku) w centrum miasta z wieżą, na której umieszczony jest  najstarszy na Warmii dzwon z 1384 roku, ciągle czynny i sygnalizujący mieszkańcom  tego urokliwego miasteczka upływający czas. Ratusz otoczony jest dobudowanymi w XV wieku kamienicami z charakterystycznymi arkadami. Kilkadziesiąt metrów dalej stoi piękny kościół św. Jana Chrzciciela. Niedaleko od ratusza idąc ulicą Zamkową można ujrzeć pozostałości zamku biskupiego, pierwszej siedziby biskupa warmińskiego. 


Pocztówki otrzymałem od Karoliny z bloga A w wolnej chwili... :)

2 komentarze:

  1. Pocztówek z Ornety jeszcze nie widziałam, w mieście tym byłam, aż raz, a leży godzinę drogi ode mnie. Druga kartka podoba mi się zdecydowanie bardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Te karteczki bardzo mi się spodobały, ale trochę mnie rozczarował tył, a mianowicie brak jakichkolwiek linii itd. No ale widoki rekompensują tę niedogodność :D.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)