czwartek, 13 kwietnia 2017

GIEWONT

Symbol Tatr i Zakopanego, najpopularniejsza góra w Polsce. Giewont to masyw górski o wysokości 1894 m n.p.m., położony w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrach Zachodnich. Masyw zbudowany jest ze skał osadowych, przede wszystkim wapieni i dolomitów. Rozróżnić można trzy jego najważniejsze wzniesienia: Długi Giewont, Wielki Giewont i Mały Giewont. Jego wierzchołek, Wielki Giewont, to najwyższy znajdujący się w całości w Polsce szczyt w Tatrach Zachodnich.


Północna, 600-metrowa ściana stromo opada w kierunku Zakopanego, kontrastuje ze znacznie łagodniejszymi i porośniętymi w większej części roślinnością południowymi stokami. Giewont łatwo rozpoznać ze względu na kształt przypominający profil leżącego człowieka. Legenda głosi, że to Śpiący Rycerz, który strzeże Zakopanego.

5 komentarzy:

 1. Wstyd mówić, ale jeszcze nie widziałam Giewontu i nie byłam w Zakopanem. Niestety ode mnie to strasznie daleko i jakoś się nie złożyło. Pocztówki również chyba nie mam żadnej z tamtych rejonów. Bardzo ładny widok na Twojej kartce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście zaliczyłem :), bardzo fajny widok na Giewont jest z Sarniej skały ma się go na wyciągnięcie ręki ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna pocztówka :). Pamiętam, jak będąc na wycieczce w górach dorwałam pewną kartkę z Giewontem - do dziś mam ją przed oczami! Jedna z ładniejszych widokówek, jakie wtedy przywiozłam do domu :).

  OdpowiedzUsuń
 5. O dziwo podoba mi się ta pocztówka. Nawet bardzo! :) Mam kilka kartek z tego regionu, ale nie wiem czy choć jedna z nich prezentuje ten szczyt.
  Nigdy nie byłam na Giewoncie i nie mam pojęcia kiedy się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)