niedziela, 12 lutego 2017

KAMIEŃ KRAJEŃSKI

Miasto Kamień Krajeński leży w środkowej części Wysoczyzny Krajeńskiej, zwanej inaczej Pojezierzem Krajeńskim. Administracyjnie teren ten stanowi północną cześć powiatu sępoleńskiego i leży w północno-zachodniej części województwa kujawsko – pomorskiego. Obecna nazwa miejscowości funkcjonuje od 1951 r. Herb Kamienia Krajeńskiego przedstawia w polu błękitnym białą heraldyczną lilijkę ze złotą skuwką. Miasto nad Kamionką znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu „Dolina rzeki Kamionki”. Na północny-wschód od Kamienia Krajeńskiego leży jezioro Mochel, nad jeziorem kąpielisko.

 
Plaża miejska. Rynek. Kościół kolegiacki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny w formie wydłużonego prostokąta z rynkiem pośrodku. Barokowy kolegiacki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła pochodzi z lat 1720-22. Został przebudowany z renesansowego w 1581 r. Budynek jest jednonawowy, murowany z cegły na podmurowaniu z głazów granitowych, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium (pod posadzką znajduje się krypta), transeptem z 1865 r., kruchtą od północy i kwadratową wieżą od zachodu.  

Pocztówkę otrzymałem od Edyty z miasteczka, gdzie noce są białe jak dzień:) 

2 komentarze:

  1. Nazwa zupełnie nic mi nie mówiła, ogólnie w tamtych regionach zawsze bywałam tylko przejazdem. Ciekawe miejsce i pocztówka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Plaża, rynek - tam na pewno jest co robić :)! Takie miejsca to ja lubię, wszystko to, czego mi do szczęścia potrzeba :D.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)