niedziela, 19 lutego 2017

BYTOM

Jedno z najstarszych miast górniczych Wyżyny Śląskiej, położone nad rzeką Bytomką, w południowo-zachodniej części GOP. Rozwój kopalnictwa datuje się od XII w. Od średniowiecza znany z górnictwa węglowego, kopalnie ołowiu i srebra. Prawa miejskie Bytom uzyskał w 1254. Centrum miasta zachowało średniowieczny, szachownicowy plan z rynkiem (Plac Poli Maciejewskiej) w centrum. Plac Kościuszki znajduje się w ścisłym centrum Bytomia. W północnej części miasta Muzeum Górnośląskie. Zbiory: Dział Przyrodniczy, Dział Archeologiczny z wystawą "Pradzieje Górnego Śląska", Dział Etnografii z wystawą "Kultura Ludu Śląskiego", Dział Historii - pamiątki i dokumenty dotyczące powstań śląskich i plebiscytu, Dział Sztuki z galerią malarstwa polskiego i obcego.

Plac Tadeusza Kościuszki. Muzeum Górnośląskie – wnętrze i neogotycki pałac z zewnątrz – siedziba muzeum. Plac Poli Maciejewskiej.


2 komentarze:

  1. Jejku, przypomniałeś mi, jak w dzieciństwie notorycznie myliłam Bytom z Bytowem :P.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie starsze pocztówki, to jednak mają swój klimat. Nigdy nie byłam w tym mieście i pocztówki z niego również nie posiadam.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)