niedziela, 15 stycznia 2017

ŁAPY

Miasto na zachodnim lewym brzegu Narwi, od północy i wschodu otoczone podmokłymi łąkami. „Polska Amazonia” tak nazywane są malownicze rozlewiska Narwi w sąsiedztwie Łap. Położone jest przy linii kolejowej z Warszawy (151 km) do Białegostoku (23 km). Sześć osad noszących wspólną nazwę Łapy połączyło się w 1937 r. otrzymując prawa miejskie.

Wczoraj...

Pracowała tutaj jedna z sześciu największych i najnowocześniejszych w Europie cukrowni, jest również duża mleczarnia. W Łapach jest stadion sportowy, boiska, ośrodek sportów wodnych, przystań i plaża nad Narwią. Miasto posiada funkcjonalny dworzec kolejowy, zbudowany w latach 1955-57 oraz kościół katolicki z 1927 r. o ciekawej architekturze. 

... i dziś
Kościół ten pw. św. Apostołów Piotra i Pawła stanowi połączenie stylu romańskiego z gotykiem o zabarwieniu zakopiańskim. Do architektury romańskiej nawiązuje bryła kościoła przypominająca stary zamek obronny z jedną, masywną wieżą, zbudowaną na planie kwadratu, zakończoną niewysokim, stożkowym hełmem.

6 komentarzy:

 1. Lubię takie mało znane miejscowości. Tej nie mam jeszcze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie kiedyś odwiedziłabym tą 'Polską Amazonię' ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny jest ten widok z pierwszej pocztówki: traktory z przyczepami. Lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tych przyczepach znajdują się buraki cukrowe, które rolnicy przywieźli do cukrowni, niestety już nie istniejącej :(

   Usuń
 4. Nie sądziłam, że kiedyś o Łapach na jakimkolwiek blogu! Trafiłam tam kiedyś przez przypadek z mężem i przeszliśmy się po miasteczku, które rzeczywiście jest dość urocze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, jak za dzieciaka poznawałam z rodzicami mapę Polski - Łapy szczególnie przypadły mi do gustu hahha. Głównie za sprawą tej nazwy :).

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)